2012. március 29., csütörtök

Húsvéti ajánlat és hírek


Tortafüggő Marisz meghívott a  Húsvéti ajánlat elnevezésű játékra, aminek a lényege, hogy a Húsvéti ünnepek idejére ajánljunk a blogunkból legalább ötféle receptet. Köszönöm a meghívást! Sajnos én még egy igen fiatal blogot vezetek és a legutóbbi ünnepeken még nem jutott eszembe "alkotásokat" fotózni, pedig akkor épp rá is értem és sok szép dolog volt. Így kifejezetten alkalomhoz illő ételem nem sok van. Hosszú válogatás után íme négy recept amiket ajánlanék, mert az ünnepek alatt is jól eshetnek:

Ha esetleg hűvösebb lenne, és melegedni vágynánk


Igen finom a főtt sonka és tojás mellé kísérőnek


A ráérős reggelekre


Mert nagyon finom és még jól is mutat




A másik "szabály" a játéknál, hogy meg kell rá hívni 10 kedves gasztrobloggert, akiknek a receptválogatását szívesen látnánk ebben a játékban. Azért csak három kiváló szerzőt invitálok a játékra, mert a többieket, akiket olvasok, ha jól láttam már meghívták. Az én meghívottaim:

Ha titeket is hívott már más is, akkor nem vettem észre, de inkább kétszer, mint egyszer sem. :)

Másodszor egy fontos bejelentés: Szepyke indított egy klassz gasztroblog gyűjtőoldalt (mint tudjuk egy régi sajnos nem élte túl a technika viharait) ezen a címen: http://gasztro-blogok.blogspot.com/. Sok szuper blogger legfrissebb alkotására hívja fel a figyelmet. Mindenkinek szeretettel ajánlom.

Harmadik és egyben utolsó bejelentenivalóm, hogy díjat kaptam Évától a Takarékos konyha blog írójától, amit ezúton is nagyon szépen köszönök! A díj szabályai elvileg, hogy 7 dolgot el kell árulni magunktól és 15 blognak továbbadni. Az ilyen szabályok ugyebár azért vannak, hogy megszegjük őket (ráadásul a legtöbb kedvenc akiknek adnám kirakta a "szavakat díjak helyett jelet"), a bejegyzésem pedig már így is szokatlanul hosszúra sikeredett, ezért most nem is árulok el semmit, ellenben továbbadnám szeretettel minden kedves olvasómnak!


2012. március 28., szerda

Blogkóstoló - Diós csiga


Most először én is elindultam ezen a jópofa játékon. Legendás szerencsémnek köszönhetően 4Gyerek blogját kaptam (na nem mintha bárkivel rosszul járhattam volna, hiszen minden "induló blog" szuper) de ennek a sorsolásnak különösen örültem.

Belevetettem magamat a http://elkeszitettem-megmutatom.blogspot.com olvasgatásába és több finomság közül végül a diós csigák mellett döntöttem. Nem bántam meg. Nagyon finom, jól kezelhető kelt tészta lett az eredmény, klassz illatos töltelékkel. Csak ici-picit változtattam rajta.

Így festettek estefelé a még mindig napfényes konyhában, frissen sülve
Íme a recept:

Hozzávalók a tésztához

2 dl tej
50 dkg liszt (fele rétesliszt, és ment bele kevés teljes kiőrlésű is)
1 tojás
2 tojássárgája (a fehérje majd a kenéshez kell)
8 dkg cukor (nálam nádcukor )
2,5 dkg élesztő
1/2 tk sütőpor (nálam szódabikarbóna)
7 dkg vaj

A vaj kivételével mindent a kenyérsütő üstjébe teszünk, dagasztó programot indítunk. Ennek felénél az olvasztott vajat is apránként a tészttába dolgoztatjuk, majd duplájára kelesztjük. Amíg kel a tészta elfoglaljuk magunkat valami kellemessel, majd mikor nagyjából duplájára kel elkészítjük a tölteléket, amin kicsit módosítottam.

Hozzávalók a töltelékhez:
25 dkg pucolt dió
1 teáskanál fahéj
10 dkg nád és nyírfacukor vegyesen
1 kávéskanál őrölt szerecsendió
5 dkg vaj (a tészta egy részét vagy az egészet vaj helyett baracklekvárral is lekenhetjük és arra is szórhatjuk a diót, nagyon finom úgy is)

A diót késes aprítóval durvára daráljuk, összekeverjük a fűszerekkel és a cukorral. A megkelt tésztát téglalap alakúra nyújtjuk. A vajat megolvasztjuk majd alaposan lekenjük vele a tésztát, mielőtt a diós keveréket rászórnánk. A megszórt tésztát a hosszabbik oldalától fogva feltekerjük, majd kb. két centis szeleteket vágunk belőle. Sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk őket. Minden csiga oldalát és tetejét is lekenjük tojásfehérjével. 15 percig pihentetjük. 180 fokos sütőben alsó felső sütéssel kb. 20 perc alatt megsütjük.

És így reggeli gyanánt egy bögre gyömbérteával
Köszönöm kedves 4Gyerek a klassz receptet és biztos hogy mást is kóstolok majd Tőled!


2012. március 27., kedd

Mákos gyümölcsös sütemény




Ez az egyszerű kevert sütemény a nagymamám saját receptje. Kifejezetten arra lett kitalálva, hogy akkor is beleférjen az időbe, amikor egy vasárnap hatféle étel is készül ebédre, ami a mamámékkal minden héten előfordul. Ez a sütemény ugyanis pillanatok alatt készen van, csak össze kell keverni és mehet a sütőbe. Nem mellesleg pedig igen finom.


Hozzávalók:

 100 g  margarin (szobahőmérsékletű)
 100 g  cukor
 2 egész  tojás
 100 g  darált mák
 150 g  liszt
 1 evőkanál rum
 fél  csomag sütőpor
 1 kis dobozos joghurt
 1 kis üveg befőtt - ezúttal sárgabarack, de meggyel vagy cseresznyével is nagyon finom, vagy  kb 250 g friss gyümölcs ugyanezen fajtákból
   
Elkészítés:
A tojást a cukorral, a joghurttal és a margarinnal simára keverem. Hozzáadom a darát mákot, lisztet, rumot, sütőport, jól elkeverem. Kivajazott tepsibe öntöm a tésztát. A lecsöpögtetett magozott gyömölcsbefőttet, vagy friss gyümölcsöt egyenletesen eloszlatom a tészta tetején. 180 fokra előmelegített sütőben kb. 20-25 percig sütöm. A sütemény akkor van kész, ha a tepsi szélétől elválik, illetőleg a beleszúrt tűre (fogpiszkálóra, villára nem ragad rá).



2012. március 25., vasárnap

Jó reggelt! Latte macchiato otthon


Szép tavaszi jó reggelt kívánok mindenkinek! Mi ezzel a finom házi latte macchiato-val kezdtük a napot. Van ugyan kis kézi tejhabosítóm, de ki akartam próbálni Beastie ötletét az egyszerű házi tejhab készítésre és szuper lett.

Így készül: 

Melegítsünk személyenként kb. háromnegyed bögrényi tejet. Közben főzzünk ki egy-egy espressot. A jó forró tejet tegyük egy jól zárható ásványvizes palackba (nálam shaker volt) és rázzuk egy percig alaposan össze. Gyönyörűen felhabosodik a tej. Öntsük bele a bögréinkbe/poharainkba. Majd vékony csíkban öntsük hozzá az egy adag espressot. Ilyen szép réteges lesz a végeredmény. A tetejét megszórhatjuk egy kis fahéjas cukorral és élvezzük a reggelt.

2012. március 22., csütörtök

Tztatziki


Nagy kedvencem ez a könnyű kis "saláta". Remek csak úgy magában friss kenyérrel, húsok mellé kísérőnek, vagy mártogatósnak. Nagyon egyszerű elkészíteni, egy dolog viszont elengedhetetlen hozzá: a finom, sűrű (görög)joghurt. Aki nem áll neki házilag sűrű joghurtot készíteni, mint pl. én annak sem kell kétségbe esnie, mert ma már elég sok helyen lehet görög joghurtot kapni, mi  a sparból szoktuk beszerezni. Az alsó képen látható sötétkék dobozos verziót. Ez finom, sűrű és krémes.

Ezúttal rántott husi és rizs mellé készült, de a maradék egy friss zsemle kíséretében csak úgy elpárolgott :)
Hozzávalók 4 személyre:

egy nagy kígyóuborka
2 doboz görög joghurt - 1 doboz nekem 180 ml - es
két evőkanál extra szűz olívaolaj
2 duci gerezd fokhagyma
ízlés szerint só
ha van, akkor egy csomag friss kapor

Az uborkát megmossok, ha akarjuk meghámozzuk, én csak akkor szoktam ha nem szép a héja, majd nagy lyukú reszelőn lereszeljük. Megsózzuk. Állni hagyjuk egy kicsit, mert levet fog ereszteni, ezt majd lecsöpögtetjük. A fokhagymagerezdeket fokhagymanyomón átpréseljük, elkverjük az olajjal a joghurttal, ha van a kaporral, majd a lecsöpögtetett uborkával.

Azonnal is fogyaszthatjuk, de jót tesz neki, ha áll egy kicsit és "összeérnek" az ízek.




2012. március 20., kedd

Kakaós csiga és cseresznyés párna


Az almás-vaníliás párna szuperul bevált tésztáját készítettem el ezúttal is. Még mindig köszönet érte The Chef Vikinek. Ez egy gyors süteményalap legalábbis a kelt változatokhoz képest. Csigaként és bármely más formában is nagyon finom. Ebből a tészta mennyiségből most 12 db kis kakaós csiga, kettő nagy cseresznyés - kakaós párna (ez volt az enyém, hmmm...) és 8 kis fahéjas lekváros kiflicske született.

Így készült:

Tészta:
500 g átszitált liszt - Ebből 150 g teljes kiőrlésű tönköly
1 nagy csomag sütőpor (15 g-os)
250 g túró
0,8 dl tej
12 ek olaj
150 g porcukor
1 citrom reszelt héja
csipet só
1 tojás a kenéshez

Összetörjük a túrót, hozzákeverjük a tejet, olajat, cukrot, a reszelt citromhéjat, és a sót. Átszitáljuk a lisztet, elvegyítjük benne a sütőport, majd hozzáadagoljuk a többi hozzávalóhoz. Nekem most kellett bele plussz néhány evőkanál tej, hogy összeálljon. Összegyúrjuk, kezelhető, nem ragadós tésztát kapunk. Nem kell pihentetni, már nyújthatjuk is. (Egyszerűbb, ha kettévesszük a tésztát és úgy dolgozunk vele.) Vékonyra nyújtsuk, különösen, ha párnákat szeretnénk belőle formázni.


Töltelék és összeállítás:

A cseresznyés párnához kimagozunk egy adag cseresznyebefőttet, néhány kanál saját levével együtt beletesszük egy lábasba, hozzáöntünk egy kupica sherryt, vagy cseresznyelevet (meggylevet, vagy hasonló gyümölcslevet, ami van otthon) egy teáskanál keményítőt és egy teáskanál kakaót (ez kb. 100 g befőtthöz kellett), majd közepes lángon besűrítjük. Egy-két perc alatt megvan. Kihűlve tegyük a tésztára. A formázása ugyanúgy történik, mint az almás párnáknál.

A kakaóhoz egyszerűen fogunk ízlés szerinti mennyiségű szép sötét (nálam szerencsi) kakaóport és ugyanannyi kanál cukrot és elkeverjük. Ha akarjuk megbolondíthatjuk egy kis őrölt szerecsendióval. A tésztát kevés olvasztott vajjal megkenjük, erre majd szépen rá fog tapadni a kakaó. Feltekerjük mint a bejglit és centis szeletekre vágjuk.

A kiflikbe, csak egy - egy kiskanál baracklekvárt és egy-egy csipet fahéjat tettem. Ezekről nem készült kép, még melegen elfogytak.

Enyhén felvert tojással megkenjük mindegyik sütink tetejét, majd 180 fokra előmelegített sütőben kb. 20 perc alatt készre sütjük.



2012. március 17., szombat

Kínai zöldséges pirított tészta házilag



Mint sok (korábbi) éttermi kedvencről, erről is azt hittem, hogy bonyolult otthon elkészíteni és biztosan sok különleges alapanyag kell hozzá, pedig dehogy. Az egyetlen extra, ami kell hozzá az a szójaszósz de ma már ez is bármelyik nagyobb áruházláncban beszerezhető, a mienk az Aldiból származik. Egy nagyon kedves barátnőm főzte nekem először ezt a finomságot és mivel rájöttem, hogy nemcsak finom de nagyon egyszerű is házilag elkészíteni, ezért most itthon is ez lett a szombati menü fő része. A barátnőm csirkét is kockázott az ő verziójába, ez nálam kimaradt így remek kis vegetáriánus ebéd született belőle.


Hozzávalók 4 személyre:

kb 450 g kínai tészta (lelőhely pl. Lidl) de lehet egyszerű spagetti is, mint most nálam, mert a kínai már nem volt a boltban
1 fél fej káposzta
2 nagyobb répa
1 nagy vagy két kisebb hagyma
250 g gomba
ízlés szerint szójaszósz, nálam kb 10 cl, de lehet több
olaj a sütéshez
NEM kell semmilyen fűszer, só sem, mert a szójaszósz sós ízű

A zöldségeket megpucoljuk, majd vékony csíkokra vágjuk. Egy méretes edényben közepes lángon kevés olajat hevítünk. Az autentikus pirított tészta persze wokban készül, de ennek híján használhatunk szép nagy mély serpenyőt, vagy akár fazekat is. Az olajban, ha húst is szeretnénk az ételbe, akkor először azt pirítjuk meg egy kicsit felkockázva, majd a gombát és a hagymát. Ha ezek nagyjából megpirultak hozzáadjuk a többi zöldséget. Mikor kissé megpárolódtak adjunk hozzá egy kupica szójaszószt. A zöldségeket nem szabad túlpárolni, mert még finom ropogósnak kell lenniük.
A tésztát a zacskón található utasítás szerint megfőzzük (ne túl puhára) majd leszűrjük. A tésztához adjuk a maradék szójaszószt, majd alaposan összeforgatjuk a pirított zöldségekkel.


2012. március 16., péntek

Gyors, gyümölcsös sütemény– avagy a tökéletes kevert süti receptje




Ez a sütemény valami lenyűgöző. Tavaly nyáron szereztem a receptet anyukám kolléganőjétől (egy picit azért átalakítottam) és legalább tizenötször elkészült többnyire a papám kertjéből származó körtével, de nagyon finom meggyel, cseresznyével, almával, csokidarabokkal és gyakorlatilag bármivel. Ezúttal fahéjas - barackos és cseresznyés-mandulás-fenyőmagos készült. Sikeresen felhasználtam a fél üveg cseresznye és a kis üveg barackbefőttemet is, amik ott szomorkodtak már régóta a spájzban.

A tészta könnyű levegős, a gyümölcs kicsit pikánssá teszi, nem túl édes és azt az illúziót kelti, hogy nem hizlal. Persze ez utóbbi nem igaz, de egyszerűen ellenállhatatlan. Ha nem fogom vissza magam egyedül el tudom tüntetni a fél tepsit, pedig nem vagyok nagy étkű, de ez NAGYON csúszik. Volt hogy már másnap új adagot kellett sütnöm…

Roppantul egyszerűen és gyorsan elkészíthető, szóval érdemes már a folyamat elején beizzítani a sütőt. (Hacsak nem kell nagyon sok gyümölcsöt puttyogatnunk, vagy hámoznunk.) 

Hozzávalók – nem kell semmit méricskélni, az egyetlen mérőeszközünk a joghurtospohár, vagy bármely hasonló méretű pohár

2 kis pohár natúr joghurt (volt hogy elfelejtettem venni és a fele kefír volt, azzal is tökéletes)
4 pohár liszt
2 pohár kristálycukor (lehet részben nyírfacukor is)
1 pohár semleges ízű olaj, plusz szükség szerint egy-két evőkanál
2 egész tojás
1 csomag sütőpor + késhegynyi szódabikarbóna
csipet só

A nedves hozzávalókat jól elkeverjük, apránként belekeverjük a sütőporral elkevert lisztet, majd sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük. Valamilyen idénygyümölcsöt teszünk rá, ha nagyobb, akkor felkockázva, szórhatunk rá fahéjat is, vagy reszelt csokit, vagy mandulaszeleteket, de nem muszáj.

Kb. 40 percig 180 fokra előmelegített sütőben készre sütjük. Isteni illatok fogják jelezni az elkészültét és a teteje aranybarna lesz. Tűpróbával ellenőrizhetjük. Ha nagyobb tepsiben sütjük és laposabb, mint most nálam is, akkor már fél óra is elég neki.


A személyes kedvencem a fahéjas körtés verzió, de ezek is nagyon jók lettek. Hmmm…

2012. március 13., kedd

Burgonyás pogácsa



Végre eljutottam odáig, hogy süssek és fotózzak Adél (Afraa) játékára. A gond csak annyi, hogy ismét éjszakai képek sikeredtek, így nem lettek valami fényesek, de gondoltam akkor ha már sütök, ne csak én, hanem mindenki legyen itthon a frissen sült pogikra.

A pogácsa szívem egyik csücske minden formájában és most a vasárnapi disznótoros köreteként megmaradt főtt krumpli várt újrahasznosításra. Ezt a burgonyás pogácsa receptet készítettem el a Selectfood blogról. Nem lett rossz, de legközelebb egy klasszikus élesztőset készítek, mert én inkább azokat favorizálom, vagy ha ismét gyors pogi kell és előveszem ezt a receptet, feldobom a tésztát egy kis snidlinggel. Mindenesetre a kisüléstől számítva 20 percen belül nem maradt ebből sem egy darab se. Ráadásul ez egy nagyon egyszerűen elkészíthető recept, most pont ennyire futotta időből és energiából. Leírom, mert Selectfood nem írt mennyiségeket és egy kezdőnek elég nehéz úgy dolgozni, hogy annyi liszt kell, amennyit a krumpli felvesz.

Így készült:

430 g hideg főtt krumpli (azért ennyi, mert pontosan ennyi volt a maradék, nyugodtan lehet fél kilóból készíteni, az is egy pillanat alatt elfogy)
Kb 150 g liszt (nekem ennyi volt, amennyit felvett, de aki profi, az úgyis tudja, mikor jó a tészta)
kevés finom házi liba vagy kacsazsír a kenéshez (Ha végképp nincs zsírunk egy kevés olvasztott vajjal is megkenhetjük, de nem hiszem, hogy azzal is ilyen finom lenne.)
egy teáskanál só
egy tojás, vagy egy tojássárgája

Összetörjük a (meghámozott) főtt krumplit, én egy késes aprítóban végeztem a műveletet, de simán villával is gyorsan megvan. Összedolgozzuk a sóval és annyi lissztel, amennyit felvesz. Elsőre szerintem keverjünk el a krumpliban kb 120 g lisztet és utána annyit gyúrjunk még hozzá, hogy lágy nem ragadós tésztát kapjunk. Ha ezzel megvagyunk, kb egy centisre nyújtjuk. Ezután vékonyan megkenjük, az enyhén felmelegített zsírral, félbehajtjuk, a felső oldalát ismét megkenjük zsírral, majd ezt is félbehajtjuk. Ezután fogjuk ezt a csomagot és kinyújtjuk olyan másfél-két centisre.Nem kell túl vékonyra, hiszen nem fognak megnőni a pogácsák.
Előmelegítjük a sütőt 180 fokra. Kicsi pogácsaszaggatóval, (én ennek hiányában kis kupicát használtam) kiszaggatjuk a tésztánkat. Ebből a mennyiségből egy tepsinyi pogi lesz. Bevagdossuk a pogácsák tetejét, (ez most nálam elmaradt) majd az enyhén felvert tojással lekenjük őket. Sütőpapírral bélelt tepsire tesszük és 25-30 perc alatt szép pirosra sütjük. A hajtogatástól szép "levelekre" bontható kis pogikat kapunk.

Nekem fél óra alatt ropogósra sült a külseje, a belseje viszont finom puha maradt. Mosolygós jó kedvünk támadt tőle :)


2012. március 11., vasárnap

Vasárnapi reggeli - vagy gyors vacsora


Este héjában sült krumplit falatoztunk és a kissé túlméretezett adagoknak hála néhány krumpli megmaradt belőle reggelre is. Ezért készült ez a kiadós, finom "reggeli". Az idézőjel azért van, mert legközelebb vacsorára enném, ha valami melegre vágyom. A fotón annyira nem látszik, de élőben nagyon guszta és finom, pedig nem kell hozzá semmi különleges.


Hozzávalók 2 személyre:

2 nagy héjában sült krumpli
4-5 kisebb paradicsom és egy paprika, vagy más zöldség
reszelt sajt (nálunk füstölt)
só, bors
petrezselyem, snidling,kakukkfű vagy más kívánt zöldfűszer

tálaláshoz sűrű joghurt, vagy tejföl és édes fűszerpaprika

A héjában sült krumplit és a zöldségeket szépen felszeleteljük, kivajazott hőálló tálra vagy sütőpapírral bélelt tepsire fektetjük, sózzük, borsozzuk, megszórjuk bőven reszelt sajttal és zöldfűszerekkel. Előmelegített sütőbe toljuk és közepes lángon rápirítjuk a sajtot. (10 perc, max. negyed óra)

Őrölt pirospaprikával megszórt görög joghurtot vagy tejfölt kínálunk mellé. Fincsi :)

2012. március 9., péntek

Spaghetti alla carbonara - Spagetti szénégető módra



Ahogy azt az olaszoktól megszokhattuk ez is egy egyszerű és gyors étel. Nagyon szeretem ezt a tésztát és már nagyon régen készítettem. Éppen itt volt már az ideje, hiszen nem kell hozzá sok minden, csak negyed óra a konyhában. (Tényleg ennyi idő alatt kész!)

Hozzávalók 4 személyre:

500 g spagetti tészta (nálam most teljes kiőrlésű, de a sima durummal készül az "originale")
4 friss tojás (lehetőleg szobahőmérsékletű)
250 g apróra vágott húsos szalonna - legjobb természetesen az igazi pancetta, de azt itthon elég macerás lenne sajnos beszerezni
só (óvatosan, mert a szalonna sós)
bors
kevés olíva olaj
reszelt parmezán vagy pecorino sajt


Az eredeti carbonara spagettiben nincs is más (állítólag) de tájegységenként és családonként is változik. Van ahol ugyanannyi evőkanál tejszínt adnak a tésztához, mint ahány tojást (így tettem én is), van ahol ugyanannyi evőkanál fehérborral dúsítják. Emellett feldobható a recept kevés fokhagymával és szerecsendióval is.

Én most így készítettem:

Egy nagy lábas sós vizet felteszünk forrni. Serpenyőben olajat hevítünk. Felkockázzuk a szalonnát (és ha kívánunk bele fokhagymát rakni, akkor azt is) és a serpenyőbe tesszük. Közepes tűzön maximum 10 perc alatt szépen megpirul. Ha valaki fehérbort szeretne hozzáadni, azt akkor kell, mikor a szalonna már megpirult.

Ha fellforrt a víz, mehet bele a spagetti, 8-10 perc alatt al dente-ra főzzük.

Felverjük a tojásokat a tejszínnel, sózzuk, borsozzuk, mehet bele egy kevés őrölt szerecsendió. A tésztát leszűrjük (NEM szabad leöblíteni), visszatesszük a lábasba, ráöntjük a szalonnát és a tojásos keveréket, jól átkeverjük.

Azonnal tálaljuk. Jó sok reszelt sajtot kínálunk mellé. Ha nincs sem parmezánunk, sem pecorinónk helyettesíthetjük bármilyen más sajttal is. Én most finom füstölt sajtot reszeltem rá. Jelentem nagyon jó kis ebéd volt.


A fotókon díszelgő szép virágokat nőnapra kaptam. Kivéve a nagy kék vázásat, mert az anyukámé. Nem bírtam megállni, hogy megörökítsem őket :)

2012. március 7., szerda

Tojáslikőrpuncs - Eierlikörpunsch


Finom kissé édes, melengető ital következik. A bécsi adventi vásáron ittam annak idején először de azóta már többször is elkészítettem. Addig kísérleteztem, míg pont olyan lett az íze, mint az emlékeimben. A színe, viszont nem stimmel, Ausztriában ugyanis ez szép sárga. Lehet több tojáslikőrt kéne hozzáadnom, de akkor szerintem már túl erős lenne. Mindenesetre én nagyon szeretem, úgy vélem különleges és finom. Sajnos, aki nem édesszájú, az nem fogja kedvelni, mindenki más viszont próbálja ki nyugodtan! Még mindig elég hideg van ahhoz, hogy az embernek jól essenek a forró italok.



Hozzávalók négy személyre:

4 dl fehérbor
1 dl víz
1 rúd fahéj
néhány szem szegfűszeg
1 csomag vaníliás cukor
2 dl jó minőségű, sűrű tojáslikőr
2 dl tejszín (nálam 10% - os)
tálaláshoz tejszínhab, őrölt fahéj

A fehérbort felforraljuk  a vízzel a fűszerekkel és a vaníliás cukorral. Miután felforrt, mérsékeljük a lángot, elkeverjük benne a tejszínt. Ezután levesszük a tűzről és belekeverjük a tojáslikőrt. Bögrékbe, vagy vastagfalú üvegpoharakba adagoljuk, tejszínhabot nyomunk a tetejére és megszórjuk őrölt fahéjjal.

Kellemesen felmelegszünk :)



2012. március 5., hétfő

Paradicsomos gombás tészta


Ez egy egyszerű, olaszos ízvilágú étel, ami roppant gyorsan készen van és nagyon finom. Vegetáriánusoknak is kiváló, mert kivételesen nem volt otthon szalonnám, így azt nem pirítottam hozzá, pedig máskor szoktam. Gyors ebédnek vagy meleg vacsorának is bevált már.

Hozzávalók négy személyre:

Negyed kiló csiperke gomba
Egy nagy fej hagyma
2-3 gerezd fokhagyma
egy deci fehérbor
egy hámozott paradicsomkonzerv
só, bors, oregano, bazsalikom, petrezselyem
fél kiló száraztészta - nálam farfalle, de pennével is el tudom képzelni

Megpucoljuk a hagymát, a gombát és a fokhagymát. A gombát szeletekre vágjuk, a hagymát a fokhagymát apróra vágjuk. Fogunk egy szép nagy serpenyőt. A hagymát és a fokhagymát kevés olajon közepes hőfokon üvegesre pároljuk, rádobjuk a gombát, megpirítjuk. Ha már mindkét oldala megpirult a gombaszeleteinknek megfűszerezzük és felöntjük a fehérborral. A hámozott paradicsomot apróra vágjuk, vagy összeturmixoljuk és hozzáöntjük a szósz többi részéhez. Hagyjuk rotyogni.

Feltesszük a tésztának a vizet forrni. Ha már fellforrt megsózzuk (így gyorsabban forr.) Beletesszük a tésztát és al dente-ra, roppanósra főzzük a dobozon található leírás szerint. Leszűrjük és elkeverjük a szószban. Azonnal tálaljuk. Kevés reszelt sajt nem ront rajta :)



2012. március 3., szombat

Fűszeres diós muffin



A receptet már sokszor készítettem, csak általában dió nélkül. Most a Takarékos konyha blog írójának Évának a játéka adta meg a "végső lökést", hogy elkészítsem, ezzel szeretnék nevezni a muffinos játékára.

Íme a recept:
140 g liszt - ebből most 40 g teljes kiőrlésű tönköly
egy teáskanál sütőpor, és egy késhegynyi szódabikarbóna
40 g darált dió
200 g (nálam vegyesen nád és nyírfa)cukor, ha valaki nem szereti, ha nagyon édes, akkor egy ötven g helyett még tehet bele diót
egy kávéskanál őrölt szerecsendió
egy teáskanál őrölt fahéj
fél kávéskanál őrölt szegfűszeg
1 citrom reszelt héja
1 tojás
0,8 dl (2 kis kupica) olaj
0, 8 dl tej
díszítéshez és dúsításhoz apróra vágott fekete csoki, dió, vagy mandula (opcionális)

Két tálra és muffinformákra lesz szükségünk. Feldaraboljuk a csokit. Kivajazzuk, vagy papírral kibéleljük a formáinkat és előmelegítjük a sütőt 180 fokra. Mire felmelegszik, addigra kész lesz a tészta.

Nagyon alaposan összekeverjük a cukrot, a diót a citromhéjat, a tojást és az olajat. A másik tálban elkeverjük a lisztet, a sütőport, a szódabikarbónát és a fűszereket. Apránként adjuk hozzá a lisztes keveréket és a tejet a tojásos masszához.
Kétharmadáig töltjük a muffin formákat, ha akarjuk megszórjuk csokival, dióval vagy mandulával, majd 20-25 percig sütjük. (Tűpróba!)

Nagyon finom, nem száraz, fűszeres, illatos muffin lesz a végeredmény.



2012. március 2., péntek

Kolbászos melegszendvics

Na igen... már a bejegyzés címéből is látszik, hogy nem a gasztronómia csúcsa fog következni, de egyszerű, finom és azért egy csöpp csavar mégis van benne. Kiváló, jóllakatós hétvégi reggeli vagy gyors mégsem hideg vacsora.


Inkább ötletről van szó, mint receptről. Nem kell hozzá más csak kenyér, (nálam most magos barna) finom házikolbász, paradicsom, sajt, oregano és házi pizzakrém. Lehet persze vajjal, vagy ketchuppal is megkenni a kenyereket, de szerintem úgy nem lesz az igazi. Így pontosan olyan illat lett a konyhában mintha pizza sült volna és egyszerűségében is nagyszerű vacsora lett belőle. Ha valakinek van türelme megvárni amíg a sajt megpirul úgy még jobb, én most nagyon éhes voltam.


Így készül:

A sütőt előmelegítjük, a paradicsomot és a kolbászt megpróbáljuk minél vékonyabb karikákra vágni. Megkenjük a kenyérkéket, sajtot szeletelünk rá, majd erre megy a feltét. Betoljuk a sütőbe és rágrillezzük a sajtot. (A legjobb, ha grillfunkciós sütőnk van, de anélkül is remek.) Készen vagyunk, jó étvágyat!