2014. december 21., vasárnap

Sajtos póréhagyma krémleves



Ez egy igazi finom őszi-téli leves. Illatos, krémes és melengető. Ráadásul gyorsan megvan, ami így az előkarácsonyi hajrában igazán előnyös. Én gyakran szoktam lefagyasztani a vasárnapi húslevesből fél literes adagokat, ami később krémleves alapanyagnak is kiváló.

Hozzávalók négy személyre:
l/2 liter húsleves
1 szál póréhagyma
2 nagy gerezd fokhagyma
2 dl főzőtejszín
kevés reszelt parmezán
só,bors, szerecsendió ízlés szerint
1 evőkanál liszt (nálam teljes kiőrlésű)

tálaláshoz:
pár karika próéhagyma
reszelt sajt
esetleg pirított kenyérkockák

A póréhagymát és a fokhagymát megpucoljuk és felkarikázzuk (a tálaláshoz tegyünk félre pár karikát belőle), illetve felaprítjuk. Kevés olívaolajon megdinszteljük, majd a liszttel is pirítjuk egy kicsit. Felöntjük a húslevessel, belekeverjük a tejszínt és  a parmezánt, egyet forralunk rajta és készen is van. Tálaláshoz pirítsunk kenyeret és a levesünket szórjuk meg egy kis póréhagymával, illetve reszelt sajttal.

2014. december 17., szerda

Advent Graz városában




Próbáltunk családostul karácsonyi hangulatba kerülni, ehhez pedig a legideálisabb valamelyik osztrák városi advent felfedezése. Grazba mentünk, amit bárkinek csak ajánlani tudok, annak ellenére, hogy mint a képeken is látszik az idő idén nagyon nem volt kegyes hozzánk.


Graz óvárosa tele van kisebb-nagyobb adventi vásárokkal, odalátogatóknak ajánlom figyelmébe a www.adventingraz.at című honlapot. A legzsúfoltabb forralt ital és karácsonyi apróság lelőhely a főtéren található, az egyik legszebb kis kristályszerű bódékkal egy utcával feljebb, a személyes kedvencem, pedig a város közepén található hegy, a Schlossberg tetején. A kilátás a Schlossbergről egyébként fantasztikus, mindenképpen érdemes felmenni gyalog, Schlossbergbahn-nal, vagy lifttel. 
A másik "kilátó" a belvárosban, ahonnan a fenti kép is készült egészen más hangulatú. Ausztria legelegánsabb áruházának legfelső emeletén található egy tetőterasz, ahol szintén megihatunk egy pohár forró italt, vagy elfogyaszthatunk egy süteményt.


A forralt borok közül a helyi borfajtából a Schilcher(egy rozéfajta)ből készült a legízletesebb, az édesszájúak pedig feltétlenül kóstolják meg a tojáslikőrpuncsot. Ha jó kis étterembe és stájer ízekre vágyik valaki, annak a Glockenspielplatz-on (Harangjáték téren) található zegzugos kis éttermet ajánlom. Egypár forraltboros házikón kell átvágni a bejárathoz. Istenien főznek, többek között az alábbi pikáns vadragut is ott ettük.


Grazot Ausztria kulináris fővárosának is szokták nevezni, méghozzá azért, mert nemcsak a stájer konyha, hanem az egész világ remekeit végigkóstolhatjuk. A tradicionális osztrák helyek nagyon hamar megtelnek (és nemcsak az adventi időszakban), de van bőven alternatíva. az alábbi görög étterem (Dionysos) többek között mennyei ételekkel vár a belvárosban. A görög tulaj és személyzet pedig még autentikussá is teszik. Ha valaki olcsóbban szeretné a vacsoráját elfogyasztani, akkor pedig az egyetemi negyedet ajánlom, aminek szintén megvan a maga hangulata.

2014. december 3., szerda

Habkönnyű túrós pite


Ez az egyszerű kis csoda nagymamám "receptje" szerint készült. Ez egyben azt jelenti, hogy semmit nem lett lemérve, mindent csak úgy érzéssel adott hozzá a mama, így elég nehéz dolgom volt, amikor a magam számára is megsüthetővé akartam tenni a receptet és fix mennyiségeket kérdeztem tőle. Mindenesetre érdemes próbálkozni, mert ezek a kis kockák a világ legfinomabb süteményei. Nagyon könnyű sütemény, simán lecsúszna belőle egy egész tepsi is. Ráadásul a mamát elnézve roppant egyszerű is elkészíteni.



Hozzávalók:

A tésztához:
1 tojás
250 g liszt (kb., mint mondtam nem mértük, öt-hat púpos kanál volt)
fél zacskó (3,5 g sütőpor)
csipet só
1-2 kanál (nyírfa)cukor
150 g vaj, vagy margarin

A töltelékhez:

1 dl tejföl
400 g túró
ízlés szerint mazsola
egy citrom reszelt héja
3-4 evőkanál (nyírfa)cukor
1 csomag vaníliás cukor
1 tojás

Először a tésztát gyúrjuk össze. A lisztet a vajjal elmorzsoljuk, hozzáadjuk a többi hozzávalót és gyors mozdulatokkal tésztát gyúrunk belőle. Ez egy elég lágy tészta lesz, de ilyennek kell lennie. Fél órát pihentetjük, ezalatt egyszerűen kikeverjük a tölteléket, majd elfelezzük a tésztát. A felét belenyújtjuk a kivajazott, kilisztezett tepsibe. Eloszlatjuk rajta a tölteléket és ráborítjuk a tészta másik felét. Villával megböködjük a sütink tetejét és 180 fokra előmelegített sütőben halványbarnára sütjük. (Kb. fél óra alatt készült el.) Próbáljuk meg kivárni, amíg langyosra hűl.

2014. december 1., hétfő

Adventi koszorú és recept ajánló az ünnepekre



Idén is eljött az adventi időszak, így gondoltam megosztom veletek a saját gyártású (na jó félig, mert Hugi nélkül nem ment volna) adventi koszorúnk fényképét és egyben összeszedem, hogy mi kerül idén is a karácsonyi asztalra. Nem hiszem, hogy lesz kedvem új süteményeket kipróbálni, inkább maradunk a jól bevált recepteknél. Szóval az alábbiak vannak tervbe véve:

Először is beiglit kell sütni, méghozzá diósat, mákosat és gesztenyéset. Előre is el lehet készíteni, mert sokáig eláll.


A finom puha mézeskalács szintén megsüthető és kidekorálható jó előre.


Tojásfehérje hasznosításhoz ideális, és egyébként is nagyon finom a csokis-diós habcsók.


Végül pedig a legegyszerűbb és legfinomabb aprósütemény: a hókifli is biztos befutó idén is. Igyekszem majd a tavalyinál szebb képeket készíteni róla.


Ami viszont csak frissen jó és nálunk minden évben a menü része, az a borleves.


A fentieken kívül még disznótoros, töltött káposzta és töltött pulyka is lesz, természetesen más-más napokon. Azt hiszem nem árt elkezdeni egy kis plusz mozgást, illetve a spórolást a bevásárlásokhoz...

2014. november 1., szombat

Sütőtökös-almás muffin


Csajos összejövetelt tartottunk, tegnap este Halloween hangulatban. Ránk fért már a társaság a sütemény és bizony a lélekmelegítők fogyasztása is. Nemrég kaptam a Lidl-ből egy jópofa tökös sütőformát, úgyhogy muffint készítettünk és mézbort ittunk. Remek volt. A sütemény receptet egy drága barátnőm hozta (a forrását sajnos nem ismerem), kicsit megvariálva találhatjátok lentebb.



Hozzávalók 12 db muffinhoz:

Szárazanyagok:

200 g liszt,

150 g cukor,

1 evőkanál mézeskalács fűszerkeverék, (ennek hiányában őrölt fahéj, szegfűszeg és szerecsendió tetszőleges arányban)

1 teáskanál sütőpor,

1 csipet só.


Nedves hozzávalók:

100 g vaj vagy margarin,

2 tojás,

200 g sütőtök(a pucolt nettó súly ennyi),

1 nagy alma,

+opcionális: egy citrom, vagy narancs reszelt héja.




A tököt félbevágjuk, kimagozzuk, sütőben megsütjük és a húsát pürésítjük. (Szerintem ha a pucolt sütőtököt egy apró lukú reszelőn lereszeljük éppen ilyen jó lesz a végeredmény, kevesebb macerával, de ha van maradék kisütött tökünk, akkor pont jól jön ez a recept.) Az almát megpucoljuk és lereszeljük. A narancsot, vagy citromot alaposan megmossuk és a héját lereszeljük. Előmelegítjük a sütőt 200 fokra.

A szárazanyagokat a cukor kivételével összekeverjük. A tojásokat a cukorral habosra keverjük, hozzáadjuk a felolvasztott és lehűtött margarint, a tököt és a lereszelt almákat, majd ebbe dolgozzuk el a lisztes keveréket. A 200 fokos sütőben kb. 20 perc alatt készre sütjük.

Egy roppant finom és illatos muffint kapunk végeredményül, ami nemcsak halloween alkalmából készíthető el (bár arra egyenesen zseniális és jól dekorálható, mint minden muffin), hanem sütőtökszezonban bármikor. Egy bögre mézborral bárkinek ajánlom, aki hasonlóan jó hangulatú őszi-téli baráti összejövetelt tartana.

2014. szeptember 22., hétfő

Pár nap Makarskán


Bár már elmúlt a nyár, de visszatekintésnek egy pár fotót még megosztanék, amik Augusztusban készültek.


A nyár lezárásaként eltöltöttünk egy meghosszabbított hétvégét Horvátországban, Makarskán. Nagyon szép vidék hatalmas hegyekkel és kristálytiszta tengerrel. Kirándulni vágyóknak is optimális, mert sok szép hely van a közelében. Viszont ha valaki nem szeret hering módjára összezsúfolódni a tengerparton, akkor augusztusban messziről kerülje el. A fenti képen nem látszik, mert már vacsora közben készítettem az étterem teraszáról, de nappal félelmetes tömeg van, ami a 8 kilóméter hosszú, de roppant keskeny aprókavicsos strandon nem tud eloszlani.


Ha valaki Makarskára menne nyaralni érdemes rászánni egy napot a hajókázásra. Hatalmas élményt tud nyújtani gyerekeknek és felnőtteknek egyaránt. Friss levegő, hullámok, napsütés, tenger és frissen sült halacska. Mi kell még?


A mi hajókirándulásunk célpontja Brac volt, azon belül pedig a bájos Bol városka, ahol a szép kis óvárosi kikötőből egy mesés pinea-sétányon keresztül könnyen le lehet sétálni a kék zászlós strandra. Itt is kavicsos a part, de épp ennek köszönhetjük a kristálytiszta vizet.




Alább egy kis ízelítő található arról, hogy mit együnk Horvátországban a tengerparton. Burekot, tengeri herkentyűket és grillezett husikat (az elmaradhatatlan ajvárral) minden mennyiségben. A tengerparton meseszép kilátással is találunk elfogadható árú és kiváló konyhájú éttermeket.




Hazafele, ha autópályán jöttök délről, feltétlenül álljatok meg a Krk folyó melletti autópálya megállóban. Építettek egy szép kis kilátót és onnan készítettem az alábbi fotókat.



2014. szeptember 4., csütörtök

Egy hét Toszkánában

Úgy vélem Toszkánáról írni nagyon is odaillő egy sütis, főzős blogba. A toszkán konyhánál nagyszerűbbel ugyanis én még nem találkoztam. Ez az a hely ahol néhány minőségi hozzávalóból mindenfajta faxni nélkül egyszerű és roppant ízletes ételeket készítenek. Olyanokat, amin a napfény és a frissesség íze érződik.


Júliusban eltöltöttünk egy csodálatos hetet Itália szívében, az Etruszkok utódai között Dél-Toszkánában, kisebb kiruccanásokkal a szomszédos Umbriába. Otthagytam a szívem. Minden tökéletes volt. Toszkána olyan, mintha a nagybetűs nyugalom szállt volna erre a csodaszép színes vidékre. Az ország belsejében voltunk ezúttal, így a tengerpartot nem láttuk de ezt leszámítva minden megtalálható ezen a részen. Minden dombtetőn elbűvölő középkori városkát, templomot, vagy várromot találunk és minden völgy gyönyörködteti a szemünket egyszerre színes és békés vidékével. A ciprusokkal szegélyezett utak és kis ligetek, a végtelen napraforgómezők, a bájos elhagyatott kőházak, a szőlők és olajfák jellemzik a toszkán dombokat. Találunk itt ugyanakkor vadregényes hegyeket, rengeteg termálforrást, és igazi csodavárosokat ahol a történelemkönyvek lapjain érezhetjük magukat. Toszkána a művészet bölcsője. Az építészet, a festészet, a szobrok, mind lenyűgözik az arra látogatót. A kisvárosok pedig a maguk meseszerű hangulatával, apró üzleteivel, galériáival, borozóival és számtalan étteremmel feltöltenek energiával. Alább mutatok egy kis fényképes ízelítőt arról, hogy miket is néztünk meg illetve, hogy mit kell feltétlenül megkóstolnia annak, aki erre jár.


A szállásunk a fenti Chianciano Terme városában volt (Val di Chiana), ami ideális kiindulópont ahhoz, hogy bejárjuk Toszkána belső részeit. Itt is van egy kis óváros szép kilátással a dimbes-dombos vidékre és a Monte Amiata-ra, Dél-Toszkána legmagasabb pontjára. Mindenkinek ajánlom aki igazi toszkán kirándulós, jókat evős és ivós hetet szeretne, nagyon jól be lehet innen járni a vidéket.


1. nap
Castiglione del Lago (Umbria) és Cortona


A Lago Trasimeno Közép-Itália legnagyobb tava. Castiglione del Lago városa belenyúlik ebbe a szépséges tóba. Ha valaki hűsölni vágyik, fürödni is lehet benne, ha nincs negyven fok, akkor pedig mindenképpen érdemes felmászni az Oroszlán erődbe és körbesétálni a várfalon. Csodálatos kilátás nyílik róla a tóra. A várfosfalon belül egy hangulatos kisvárost találunk és egy bájos kis erődöt olajfaligettel.


Hazafele megáltunk a legtoszkánabbnak nevezett városkában. Ezennel mindenkit figyelmeztetek, hogy a legkényelmesebb cipőjét válassza Cortonához mert bár mindegyik toszkán város dombtetőre épült amiben jártunk, messze ez volt a legmeredekebb.

2. nap
Bagni di San Filippo
Ez az a kitérő, amit mindenképpen érdemes megtenni. Pár kilóméterre a szálláshelyünktől rejtőzik egy erdei kis termálforrás egy csöpp városka San Filippo mellett. Ez a forrás lefelé csordogálva természetes kis medencéket alakított ki, ahol megmártózhatunk egy kicsit és kikapcsolódhatunk. Nagy élmény volt számunkra.


Montepulciano
Itt találtuk a legjobb (és legdrágább) éttermeket, a leghangulatosabb boltocskákat (vettünk is mindent az olajtól az etruszk ékszerekig) és egy szuper középkori pincét, amit végig is lehet kóstolni. Montepulciano főterére pedig többek között az Alkonyat filmekből is ráismerhetünk, mert itt forgattak egy jelenetet. Az épületek ma is eredeti pompájukban tündökölnek, nem csodálom, hogy megihlette a rendezőket.


3. nap
Arrezzo

Ez a város sem arról híres, hogy sok benne az egyenes felület. A főtere is szép meredeken húzódik meg a címerekkel díszített középkori házak között. Nagyon hangulatos a történelmi óváros, a központban rengeteg templommal. Mindet érdemes megnézni, mert építészetileg is szépségesek és olyan műalkotások találhatók bennük, mintha múzeumban járnánk.

Pienza

Innen készítettük a bejegyzés nyitófotóját is, így könnyen elhihetitek, hogy mesés kilátás nyílik a szerelmesek utcájából. A városka egyébként a pecorino sajtról nevezetes, amiből az én gyomrom csak a kevésbé érett verziót  veszi be. Ami azt illeti elég penetráns a szaga és az íze is.


Egyébként kifejezetten bájos kis településről van szó, régi téglaházacskákkal festői környezetben. A templom mellett induljunk el kilátást vadászni.



4. nap
Assisi 

Assisi történelmi városa hatalmas óvárossal büszkélkedhet és gyönyörű. Az 1. számú látnivaló természetesen a Basilica di San Francesco (Szent Ferenc) templom, ahol belépőjegy nélkül járhatjuk végig az alsó (itt található a híres szent sírja is) és felsótemplomot, valamint a kincstárat. Nem kevés ideig tart amíg mindent végigjárunk, és már csak ezért a csodáért is érdemes Assisibe látogatni. Fotót még a hegy lábától javasolt készíteni, mert fent nincs az a látószög, ami be tudja venni. Jó pár templom található még a városban, ahova érdemes betérni. A Santa Chiara templomot (Szent Klára) semmiképpen sem hagyhatjuk ki, itt van az a kereszt is, amely a legenda szerint beszélt Szent Ferenchez.


Perugia

Perugia az egyetlen olasz város eddig, ahova nem mennék vissza. Lehet, hogy csak szerencsétlen napot fogtunk ki, de leszámítva a híres egyetemét, ami mellett parkoltunk és egy helyi hölgy sugallatára megnéztük a szépséges templomát és botanikus kertjét, valamint a főtér impozáns szőkőkútját (Fontana Maggiore) nem sok emlékezetes dolgot láthattunk. 

5. nap
Bagno Vignoni

Ezt a napot "pihenőnapnak" szántuk így csak nagyon közel lévő apró helyeket választottunk a napsütötte délutánunkra, a délelőttöt pedig egy helyi termálfürdőben töltöttük. Bagno Vignoni egy pöttömke kis település szintén eredeti állapotában tárul elénk. Az a különlegessége, hogy a falu főterén tör fel egy termálforrás, így a "főtér" valójában egy kis tavacska. Ide járt a reumával küzdő Lorenzo Medici is mártózni, de sajnos ma már nem fürödhető. Egyébként az egyszem ajándékbolt ára csillagászati, viszont az éttermecskék bizalomgerjesztőek voltak. 

Rocca d'Orcia

A szomszéd hegytetőn található kis várrom, volt a következő megálló. A fiúk felcaptattak a hegy- és toronytetőre, én csak a kilátóig jutottam, valamint egy helyiek által látogatott kávézóba ültem le egy kis jeges kávékrémre. Ez utóbbit mindenkinek ajánlom, mert amellett hogy kellemesen hűsít és a desszert iránti vágyat is elűzi, ellát a délutáni koffein adaggal is.

6. nap
Siena
Búcsúzóul még rászántunk egy napot erre a csodás téglaháztengerre, ami ugyanígy festett már a 14. században. A legutóbbi toszkán utunkon nem jutottunk be a dómba így most egyértelmű volt, hogy Sienába vissza kell jönnünk. Megérte a második látogatást is a dóm, hiszen lenyűgöző volt kívül-belül egyaránt. Ne sajnáljuk rá a belépőjegy árát.


A dómon kívül a Piazza del Campo, ez a híres kagyló alakú tér az, ami mindenkinek eszébe jut Siena hallatán. A harangtoronyba csak edzettek kaptassanak fel, méghozzá olyanok, akik nem küzdenek klausztrofóbiával, mert a lépcsők szűkek. A kilátás viszont bámulatos.


Lehet látni az egész várost. A sok kis középkori téglaház és az egyforma tetőcserepek alapozzák meg az utánozhatatlan látványt. Egyenes vonalú utca nincs, minden kanyarog és sok a meredek utcácska is. Mint ahogy a fenti látnivalók közül is a legtöbb, Siena egész történelmi belvárosa is a világörökség része. 


Az alábbi képen pedig a Piazza del Campo látható felülnézetből. Itt zajlik a Palio, a Sienai városnegyedek híres versenye is.

Végül egy kis gasztro összefoglalót osztok meg veletek.

Mit igyunk Toszkánában?
Bort. Méghozzá ebben a régióban leginkább vöröset. Ha boltba megyünk keressük a DOCG jelzésű fajtákat, ez mind élvezhető. Személyes kedvencem a Chianti, de aki a testesebb borokat kedveli ruházzon be egy üveg Brunello-ra. Ha étteremben szeretnénk bort fogyasztani és nem szeretnénk ott hagyni az utosló centünket is, a Vino della casa, azaz a Ház bora a mi választásunk. Általában könnyű, környékbeli borok.

Mit együnk Toszkánában? (Mindent... hála a rengeteg dombon felfele sétálásnak úgysem hízunk meg.)
Először is Pici-t, kézzel gyúrt, szabálytalan hengeres tésztát, bármely elkészítési formában amit kínálnak.


Húskedvedvelőknek ajánlom a vaddisznót, ami körül Toszkánában úgy tűnik szinte kultusz alakult ki. Olaszul Cinghiale a neve, így ezt keressük az étlapon. Montepulciano-ban én pappardellével (házi szélesmetélttel) és paradicsomszósszal ettem. Nem vagyok nagy húsrajongó, de szerintem életemben ennyire finom ételt még nem ettem. Ez volt a búcsúvacsorám. Egy pohár Chianti-val páratlan ízélményt nyújtott.


Válogatósaknak biztos pont a kemencében sült pizza. Nehéz vele mellé fogni.


Ha pedig vacsoraidőben úgy érezzük egy falat sem menne le a torkunkon annyit ettünk a héten, egy kis bruschetta akkor is könnyen lecsúszik. Borharapónak sem utolsó.


Búcsúzóul még annyit, hogyha valaki Toszkánába készül, hangulatébresztő gyanánt feltétlenül olvassa el Máté Ferenc Toszkána hegyei, valamint Bor, Mámor, Toszkána című könyvét. Remekül "felkészítenek" a toszkán életérzésre.