2013. december 24., kedd

Békés, Boldog Ünnepeket!


Békés, boldog karácsonyt és sikerekben gazdag, szerencsés új esztendőt kívánok minden kedves olvasómnak!



2013. december 19., csütörtök

Karácsonyi díszek szódabikarbónából és keményítőből



Kis kreativitással olcsón és egyszerűen lehet szép, csillogó hófehér karácsonyfadíszeket készíteni. Aki szereti a saját kezűleg készített ajándékokat, illetve díszeket, hófehér karácsonyfát szeretne, esetleg ajándékkísérőként unja a megszokott kártyákat, bátran próbálja ki ezt a módszert. Az ötletet itt találtam.


Hozzávalók:

1 egység kukoricakeményítő
2 egység szódabikarbóna
1,25 egység víz


(Nekem rögtön dupláznom kellett, mert véletlenül a két egységet szoroztam be 1,25-el, ilyen az én formám :D )


A fenti hozzávalókat csomómentesre elkeverjük egy lábasban (esetemben 3 dl kukoricakeményítőt, 6 dl szódabikarbónát és 3,75 dl vizet), majd közepes lángon, folyamatos kevergetés mellett főzni kezdjük. amikor sűrűsödni kezd, akkor jön a kéz erősítés része a dolognak, egészen addig keverjük, amíg egy sűrű krumplipüré állagot nem ér el a dolog. Ezután kikaparjuk egy tányérba és alufóliával befedjük (azonnal, különben kiszárad. Ha véletlenül mégis kiszáradt, akkor azt a részt vágjuk le, mert az már nem lesz olyan szép sima csillogó felület.) Hagyjuk kihűlni. Ezt követően kinyújtjuk olyan 4 mm vékonyra és kiszaggatjuk karácsonyi formákra. Mintázható szépen pl csipkedarabnak a "tésztába" nyomásával. A karácsonyfa díszeinknek ne felejtsünk el akasztónak is lukat fúrni.

Ezután már csak annyi dolgunk van, hogy szobahőmérsékleten hagyjuk szépen kiszáradni (kb 1 nap).



2013. december 11., szerda

Pattogatott kukorica mikró nélkül


Történt egyszer, hogy kedves kis mikrohullámú sütőnk 10 másodperc után szépen füstölni kezdett. Áramtalanítás és némi idegeskedés után, miután lemondtunk kedves kis készülékünkről, azon kezdtünk tanakodni, hogy mihez kezdjünk a már megmelegedett zacskó pattogatott kukoricával. (Hiszen az élet megy tovább és csak nem dobjuk ki?) Úgy döntöttünk, hogy a klasszikus módszert választjuk és egy masszív lábas, valamint a tűzhely segítségével kipattogtatjuk. Legközelebb már nem is kell mikrózható kukorica, éljenek az adalékmentes házi változatok.

Hozzávalók a mikró nélkül is elkészíthető pattogatott kukoricához

Egy nagy lábas fedővel
Kis olaj (nálam olíva)
Pattogtatni való kukorica
Ha éppen nem a mikró tönkremenetele miatt kényszerülünk erre a módszerre és nem a mikrózható zacskós kukoricát akarjuk kipattogtatni akkor : só és vaj ízlés szerint


Egynagy, jól záró fedővel rendelkező fazékba kevés olajat teszünk, közepes lángon megmelegítjük, majd kb. 100 g kukoricát töltünk bele (azért nem többet, mert akkor az alsó szemek nem tudnak kipattogni a felül lévők súlyától). A fedőt rátesszük, közepes lángra rakjuk. A kukorica mindjárt elkezd kipattogni. Ezt hallgatjuk, amíg tart, majd ha abbahagyja a pattogást, akkor átöntjük egy tálba. Figyeljünk rá, hogy tényleg közepes láng legyen, nehogy odaégjen és ha már nem pattog, akkor rögtön vegyük le a tűzhelyről. Ilyenkor forgassuk át még olvasztott vajjal és sózzuk meg.

2013. december 3., kedd

Spenótos - ricottás pite


Érdekes, hogy változik az ember ízlése. Valamikor gyerekként, vagy kamaszként meg nem ettem volna a spenótot semmi pénzért. Most ellenben kifejezetten szeretem és rájöttem, hogy nemcsak egészséges, de nagyon finom is. Különösen ricottával, illetve túróval alkot verhetetlen párost. Ez a pite igazán egyszerű és szerintem mutatós is. Aki egy egyszerű de különleges vacsorában gondolkodik, szerintem bátran próbálja ki ezt a receptet. Nálunk már többször készült.


Hozzávalók a pitetésztához: (ha a sok tésztát szeretjük, akkor duplázzunk, ha rácsozni szeretnénk a pite tetejét, akkor pedig másfeles adagot készítsünk, összesen egy tojással és egy tojás sárgájával)
250 g liszt
2 evőkanál hideg víz
1 kávéskanál só
1 tojás
125 g hideg vaj

Hozzávalók a spenótos-"túrós" töltelékhez:
300 g mirelit spenót
500 g ricotta (vagy túró, vagy cottage cheese)
1 fej hagyma
3-4 gerezd fokhagyma

bors
esetleg zöldfűszerek ízlés szerint
1 tojás
ha túl száraz a töltelék, akkor pár evőkanál tejszín
kevés reszelt sajt


A hideg vajat elmorzsoljuk a liszttel, beleütjük a tojást, megsózzuk és gyors mozdulatokkal összegyúrjuk. Ha nem állna össze kis hideg vizet adunk még hozzá. Gombóccá gömbölyítjük a pitetésztánkat és fél órára hidegre tesszük. 

A spenótot kiolvasztjuk és alaposan lecsöpögtetjük. A hagymát és a fokhagymát felaprítjuk és kevés olívaolajon a spenóttal együtt megpároljuk. Sózzuk, borsozzuk. A túrót, illetve a ricottát áttörjük és a spenótos masszába forgatjuk.

A sütőt előmelegítjük 180 fokra. A piteformát kivajazzuk és belelapogatjuk a tészta nagy részét. Egy kisebb darabkát félreteszünk a díszítéshez. Megszurkáljuk a tésztánkat és elősütjük kb. 10 percet. Ezalatt a töltelékünkbe belekeverjük a tojást és a tejszínt is. Ha az elősütéssel megvagyunk, megtöltjük a piténket, megszórjuk reszelt sajttal, és tetszőleges formákkal díszítjük a tetejét  maradék tésztából. Visszatoljuk a sütőbe és készre sütjük még kb. 35-40 perc alatt.