2012. június 29., péntek

Egyszerű brownie recept


Már nagyon régóta készülök megsütni ezt a süteményt, ami a testvérem nagy kedvence. Egyszerű, gyors süteményről van szó, minden csokirajongónak szívből ajánlom. A recept az ellenállhatatlan édességek című könyvből származik. Nagyon finom lett, talán legközelebb pár perccel rövidebb ideig sütöm, hogy ragacsosabb legyen a közepe, de így sem lehet rá panasz.


Hozzávalók egy tepsi (25*35 cm-es) brownie-hoz:

150 g (2/3 csésze) vaj
30 g (1/3 csésze) sötét kakaópor
3 tojás
3 dl (1 és 1/4 csésze) cukor - nálam nád és nyírfa vegyesen
2,5 dl (1 csésze) liszt
1/2 teáskanál sütőpor
100 g (3/4 csésze) durvára darált dió

+ opcionális - a tetejére csokimáz (100 g feketecsoki, két evőkanál tej és egy evőkanál olaj keverékéből)


A vajat megolvasztjuk, hozzáadjuk a kakaóport és simára keverjük. Félretesszük, hagyjuk kihűlni.

A tojásokat a cukorral habverővel világossárgára és félkeményre verjük, majd a száraz hozzávalókkal együtt a csokoládés keverékbe tesszük. Alaposan összedolgozzuk.

A sütőt előmelegítjük 150 fokra. Egy tepsit kivajazunk és kilisztezünk, vagy sütőpapírral kibélelünk. Ebbe terítjük szét a tésztát, majd kb 25 perc alatt készre sütjük. Hagyjuk kihűlni, majd éles késsel felszeleteljük.


Készíthetünk csokimázat is a tetejére, de nem muszáj. Tejszínhabbal, vaníliafagyival darált dióval és vagy gyümölcsökkel díszítsük.



2012. június 28., csütörtök

Kapros - túrós pite


Szedtünk a kertben egy csokor friss kaprot és nagyon megkívántunk egy adag kapros túrós pitét. Nem volt még bevált receptem. Kicsit körbenéztem az interneten, magamba szívtam az inspirációkat, majd az itthon lévő hozzávalókhoz igazítottam a pitémet és a végeredmény nagyon finom lett. Most kelt tésztát használtam, de a sima szokásos pitetésztával is remekül el tudom képzelni, sőt legközelebb szerintem úgy készül.

Hozzávalók:

A töltelékhez:

1 csokor apróra vágott kapor
250 g túró
1 tojás
2 dl tejszín
1 evőkanál tejföl
1 kávéskanál só

A tésztához:

150 g liszt
75 ml tej
20 g élesztő
1 csipet cukor
1 tojás sárgája
20 g puha vaj
1 csipet só

Az élesztőt a csipet cukorral és a tejjel felfuttatjuk. A vajat elmorzsoljuk a liszttel, hozzáöntjük a felfuttatott élesztőt, majd az összes többi hozzávalóval együtt tésztát gyúrunk. Lefedve hagyjuk a duplájára kelni.

A kaprot apróra vágjuk, a túrót összetörjük és egyszerűen elkeverjük a töltelék összes alkotóelemét.
Ha megkelt a tészta a formánál nagyobbra kinyújtjuk, a piteformát kivajazzuk, majd belenyomkodjuk a tésztánkat úgy, hogy pereme maradjon.

A túllógó széleket levágjuk, ebből lesz a díszítés. A sütőt előmelegítjük. A tésztára öntjük a tölteléket, majd a megmaradt részeket összegúrjük, vékonyra nyújtjuk és tetszés szerinti formákkal, vagy csíkokkal díszítjük a pitét.

Előmelegített sütőben 180 fokon kb 35 perc alatt készre sütjük.

Ismét egy before...

...és after fotópáros

2012. június 26., kedd

Meggyes rácsos sütemény



Ez a süti gyors is, gyümölcsös is, finom is. Szóval most hogy végre nem volt harminc fok fölött a hőmérő, bekapcsoltam a sütőt és összedobtam. A tészta a kedvenceim egyike lett, omlós és puha, nagyon eteti magát. Ez egy picike adag, négy fő kényelmesen együltő helyében elfogyasztja. A recept nagyon egyszerű és éppen elég egy átlagos 26 centis tortaformához.

Hozzávalók  a tésztához:

170 g liszt (ebből 50 g kukoricaliszt, de sima finomliszttel is jó)
100 g vaj
1 db tojás
50 g porcukor
Kevés citromlé (és ha bio citromunk van, akkor a reszelt héja)
2 evőkanál joghurt vagy tejföl
1 csipet só
1 kávéskanál szódabikarbóna


Hozzávalók a töltelékhez:

450 g magozott meggy
2 evőkanál darált keksz (hiányában esetleg darált dió vagy végszükség esetén zsemlemorzsa)
1 evőkanál porcukor (ha valaki édesebben szereti, lehet 2, vagy 3 is)

A lisztet gyors mozdulatokkal elmorzsoljuk a hideg, kockákra vágott vajjal, majd az összes többi hozzávalóval együtt tésztát gyúrunk. 
A hűtőbe tesszük, amíg végzünk az előkészületekkel, azaz kimagozzuk a meggyet, összekeverjük a cukorral és a darált keksszel és előszedjük a kapcsos tortaformánkat. Sütőpapírral kibéleljük a formát és előmelegítjük a sütőt 160 fokra. 
Ezután kivesszük a hőtőből a tésztát és a háromnegyedéből lisztezett felületen 26 centis kört nyújtunk. 10 percig elősütjük. Ezalatt a maradék tésztát is kinyújtjuk és rácsokat vágunk vagy sodrunk belőle. 
Az elősütött alapra ráöntjük a meggyes tölteléket, berácsozzuk a tetjét, majd visszatoljuk a sütőre még kb. 20 percre. A formában hagyjuk kihűlni.



2012. június 24., vasárnap

Tejszínes meggyes házi fagyi


Jöjjön ismét egy egyszerű fagylalt recept, hiszen kinek van kedve ebben a melegben bekapcsolni a sütőt egy desszert kedvéért?

Hozzávalók:

25 dkg puttyogatott meggy lefagyasztva

2 dl jéghideg tejszín felverve

2 evőkanál krémes joghurt (elhagyható)

3 evőkanál nyírfacukor

Azért jobb, ha lefagyasztott meggyel dolgozunk, mert jobban összetörnek a jégkristályok, ha ezt turmixoljuk és nem a friss meggyet, így krémesebb lesz a jégkrém vagy a fagylalt. A tejszínt is nyugodtan betehetjük a fagyasztóba egy húsz perccel azelőtt, hogy nekiállunk a fagyi készítésnek. Először tehát alaposan összeturmixoljuk a meggyet, belekeverjük a joghurtot is és két evőkanál nyírfacukrot. A tejszínt felverjük a maradék egy evőkanál nyírfacukorral, majd elvegyítjük a meggyel. Fagylaltként akár azonnal is fogyaszthatjuk, de jégrémformába töltve, vagy fagyálló műanyag dobozban vissza is mehet a fagyasztóba.



2012. június 23., szombat

Szupergyors banánfagylalt nutellával


Ki emlékszik még a tejkaramellás banánfagyimra? Csodás, krémes hűsítő finomság volt. ráadásul 5 perc munkával készen volt. Ez az újabb banánfagylalt változat szintén ilyen. Ebben a hőségben szívem szerint a fagyit is fagyival enném. Legközelebb meggyes-tejszíneset hozok.


Hozzávalók fejenként:

1 érett banán
1 evőkanál tej 
1 evőkanál nutella

A banánt fagyievési szándékunk előtt legalább 2 órával törjük nagyobb darabokra és fagyasszuk le. Nyugodtan tarthatunk állandóan is egy banánt a fagyasztóban, hátha fagylalthoz támad kevünk. Én is előző nap betett banánt vettem most elő.

Tegyük a gyümölcsöt egy jó erős turmixba és egy evőkanál tejjel alapusan turmixoljuk össze, hogy krémes állagot kapjunk. Ha már régóta fagyasztóban volt a banán érdemes a turmixolás előtt öt-hat percig szobahőmérsékleten hagyni, nehogy hősi halált halljon a gépünk.

Ha megkaptuk a megfelelő állagot egyszerűen kanállal kavarjuk el benne a nutellát és már halmozhatjuk is a gombócokat a kehelybe. Szerintem klasszul illik a banánhoz a mogyorókrém.

Jó hűsölést mindenkinek!

2012. június 21., csütörtök

Focaccia con cipolle rosse e tonno - Tonhalas lilahagymás focaccia



Nagy kedvencemmé vált ez az étel, amikor Marina di Massában nyaraltunk. Már első nap felfedeztük a közeli focacceria-t és minden nap hűségesen betértünk. Mivel a pizzához nem volt otthon elég sajtunk, de valami hasonlóra vágytam ezért végre kipróbáltam, hogyan készül a focaccia házilag. Természetesen az alapul vett recept az eredeti olasz. Innen származik. Szerintem már a neve is gyönyörűséges. Annyira megtetszett ez a tészta, hogy ezentúl a pizzát is így készítem. Finom ropogós kívül és laza szerkezetű belül. Egyszerűen tökéletes.

Focaccia tészta alaprecept:

20 g élesztő
280 ml víz
420 g liszt (ebből kétszáz gramm rétesliszt)
3 evőkanál olívaolaj
12 g só
1 kávéskanál cukor

A tonhalas változathoz:
2 nagy fej hagyma
1 nagyobb tonhalkonzerv
olívaolaj

Az élesztőt felfuttatjuk a vízzel és a cukorral, majd a többi hozzávalóval együtt ruganyos tésztát gyúrunk. Meleg helyen letakarva a duplájára kelesztjük, majd nagy tepsibe terítjük a kezünk segítségével. Egyenletesen széthúzogatjuk a tésztát és az ujjunkal kisebb mélyedéseket nyomunk bele. Lefedjük és hagyjuk még egyszer kelni. Én egy nagy tepsi focaccia helyett egy vékony tésztás ropogós pizzát és egy 28 cm átmérőjű focaccia-t készítettem piteformában. Tehát egy nagy tepsi helyett lehet két kör alakút is készíteni pizzatepsiben vagy piteformában.

Amíg ismét kel a tészta, megpucoljuk és felaprítjuk a hagymákat. Kevés olívaolajat hevítünk egy serpenyőben és kissé megfuttatjuk a hagymaszeleteket. A sütőt előmelegítjük 220 fokra. Felbontjuk a tonhalkonzervet és kisnanállal kis halmokat szórunk a tésztára. Ezután egyenletesen megszórjuk a hagymával, majd mehet a sütőbe. 20-25 perc alatt ropogósra sütjük.

Sütés előtt....


... és után

2012. június 18., hétfő

Egyszerű pogácsa




A pogácsa recept alapját Gizinél láttam tejfölös pogácsa címen. Nagypapám arra kért, hogy süssek neki egy nagy adag pogácsát, hogy legyen mit vinni magával az esti kártyapartira. Abból kellett dolgoznom, ami itthon volt, az pedig többek között azt jelentette, hogy vajmentes receptre van szükségem. Bevethettem volna a szokásos krumplis pogácsámat, de nagyapám az egyetlen ember a környezetemben, aki nem igazán szereti a krumplit. Döbbenetes de pogácsában sem. Körbenéztem a pogiszakértő bloggertársak között és örömmel használtam fel Gizi szuper receptjét.
Annyit módosítottam csak, hogy hajtogattam is a tésztát, mert nekem valahogy mindig jobban ízlik a hajtott pogi.

Kicsit részeges lett egy-kettő

Hozzávalók:

500 g liszt
150 g zsír (házi liba)
2 tojássárgája + 1 egész tojás a kenéshez
30 g élesztő
1 doboz tejföl (175 g)
1 dl tej
2 teáskanál só
sajt a tetejére

Az élesztőt a langyos tejben egy csipet cukorral felfuttatjuk. Ezalatt a többi hozzávalót bedobjuk a kenyérsütőgépbe, majd hozzáadjuk a felfuttatott élesztőt is és dagasztóprogramra tesszük. Megvárjuk, amíg a gépben a másfélszeresére nő, azután kezdhetünk vele dolgozni.

Ha nincs kenyérsütőgépünk, úgy járunk el, ahogyan Gizi írta. A lisztet a zsírral elmorzsoljuk, majd hozzáadjuk a tejfölt, a két tojássárgáját, a felfuttatott élesztőt és a sót. Alaposan összedolgozzuk. Kelesztőtálba tesszük és 1 órán át langyos helyen kelesztjük.

Ha megkelt, választhatunk. Vagy rögtön nyújtunk, rácsozunk és szaggatunk, mint az eredeti recept, vagy hajtogatunk. Ez utóbbihoz enyhén kilisztezzük a nyújtófelületünket, én nagyon szeretem a szilikonos gyúrólapot, szerintem nagyon praktikus. Ezen kinyújtjuk a tésztát, az egyik oldalánál fogva behajtjuk a kétharmadáig, majd a maradék egyharmadot is ráhajtjuk. Az így kapott tésztát félbehajtjuk. Ezt a kis csomagot lefedjük tiszta konyharuhával és negyed órát békén hagyjuk. Kivételesen fázisfotókat is készítettem, ezek a bejegyzés végén találhatóak. Bár nem lettek a legszebbek, mert siettem, de legalább látszik miről beszélek. Ezt a műveletet még kétszer megismételjük, de harmadszorra már nem pihentetjük a tésztát, hanem centisre nyújtjuk, és kiszaggatjuk.

Egy tepsit kibélelünk sütőpapírral, ráhelyezzük a pogácsákat. Tetejüket megkenjük felvert tojással, ha akarjuk megszórjuk reszelt sajttal. Előmelegítjük a sütőt, addig még kel a pogácsa.
180 fokon (alsó-felső sütésen) kb. 25 perc alatt pirosra sütjük.

Gizi szerint napokig puha és omlós marad. Erről nem tudok beszámolni, mert gyorsan elfogyott.

Végül, ahogy ígértem, fázisfotók a pogácsa hajtogatáshoz:

Így fest a tészta, mikor kiborítjuk a gép üstjéből

Kinyújtjuk. Ha tudjuk akkor téglalap alakúra, mert úgy a legjobb hajtogatni, sajnos én született bénaság vagyok ha formára kell nyújtani.

A tészta  rövidebbik oldalát megemeljük és behajtjuk a kétharmadáig.

A maradék egyharmadot visszahajtuk.

Félbehajtjuk az egész csomagot.


És ez lesz a végeredmény....


2012. június 15., péntek

Cukkinis zsemlék



Nem a klasszikus laza kelt zsemlékről van szó, mégis finomak a maguk módján. Ezek a ropogós, kicsit tömött tésztájú péksütemények ráadásul egészségesek is. Újabb piros pont a zsemléknek, hogy mivel sütőporral készülnek, ezért a kelesztés fázis kimarad, így viszonylag gyorsan helyettesíthetjük velük a kenyeret. Kevés fokhagymás vajjal, langyosan a legjobb.

Hozzávalók:

280 g teljes kiőrlésű liszt
1 kávéskanál oregano
1 kávéskanál só
7 g sütőpor
néhány tekerés frissen őrölt bors
115 ml olívaolaj
115 ml víz
Fél citrom leve
1 cukkini
2 gerezd fokhagyma


A cukkinit megpucoljuk, majd uborkagyalun legyaluljuk. A fokhagymát felszeleteljük. Egy serpenyőben kevés olajat hevítünk. Megfonnyasztjuk rajta a fokhagymát és a cukkini szeleteket.
A lisztet egy nagy tálba öntjük. Összekeverjük a sütőporral és a fűszerekkel.  Belekeverjük a serpenyő tartalmát, meglocsoljuk a citromlével, alaposan elkeverjük benne az olívaolajat, majd apránként hozzákeverjük a vizet.
A sütőt előmelegítjük. Nagy evőkanálnyi darabokat tépünk a tésztából és lisztes kézzel kicsit megformázva sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztatjuk őket. Ebből a mennyiségből én 9 kis zsemlét kaptam. 190 fokos sütőben kb. fél óra alatt ropogósra sütjük.


Fokhagymás vajjal töltve igen finom vacsora.


2012. június 13., szerda

5 perces kakaós - meggyes sütemény (mikrós süti 1. változat)



Ez az a sütemény, amit vészhelyzet esetére szoktam bevetni. Az alapverzió a sima kakaós nekem túl száraz, így meggyel viszont nagyon finom. Biztosan megpróbálom majd még mással is variálni. Izgatja a fantáziámat a Tücsökbogárnál látott nutellás változat, de lehet hogy legközelebb még valami más idénygyümölcsöt csempészek bele.


Hozzávalók:

1 tojás
2 evőkanál nyírfacukor
1 evőkanál (cukrozatlan kakaópor)
4 evőkanál meggylé (meggybefőtt leve, vagy a meggyből a magozáskor kicsöpögött gyümölcslé, jelen esetben nálam meggyszósz, de sima tej is lehet)
2 evőkanál olaj (mogyoróolaj)
4 evőkanál liszt (a fele teljes kiőrlésű tönköly)
1 kávéskanál sütőpor
egy marék magozott meggy

A tojást egy villával enyhén felverjük. Hosszákeverjük az összes többi hozzávalót (először a nedves, majd a szárazanyagokat.) Legvégül a meggyet. Kivajazunk két bögrét, vagy kisebb mikróálló tálat. 600 Watton kb. 3 perc alatt, vagy 900 Watton 2 és fél perc alatt a mikrohullámú sütőben egyesével készre sütjük. Amikor kivesszük vigyázzunk mert forró. Kiboríthatjuk a formából, szerintem úgy kényelmesebb enni, de akár benne is hagyhagtjuk.

Langyosan fogyasszuk egy kis tejszínhabbal, megyszósszal, vagy friss gyümölccsel.


2012. június 11., hétfő

Cukkinis - paradicsomos spagetti


Nagyon szeretem a zöldséges tésztákat. Könnyen emészthető, vitamindús ebédet lehet gyorsan az asztalre tenni a különböző változataikkal. Mivel volt jó pár cukkini a hűtőben és nem volt kedvem rántani, egyértelmű volt, hogy spaghettit készítek belőle. Valami egyszerű, olaszos ízvilágra vágytam.


Hozzávalók:

2 közepes cukkini
1 répa
1 nagy fej vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
100 g apróra vágott (kolozsvári) szalonna
bazsalikom
petrezselyem
oregano
bors
1 hámozott paradicsom konzerv 
2-3 evőkanál tejszín (szelidít kicsit az erőteljes paradicsom ízen)

A cukkiniket meghámozzuk a nagylukó reszelőn lereszeljük. Besózzuk és hagyjuk levet ereszteni. A hagymát, a fokhagymát és a répát megpucoljuk és apróra vágjuk. A szalonnát szintén kis kockákra vágjuk.

Egy nagy serpenyőben kevés olajat hevítünk. A hagymát a fokhagymát a répát és a szalonnát enyhén megpirítjuk. A cukkinit kinyomkodjuk és lecsepegtetjük. Hozzáadjuk a serpenyő tartalmához.

Egy nagy lábasban felteszünk vizet forrni .

Amikor átpárolódott a zöldség megfűszerezzük és hozzáadjuk a konzerv hámozott paradicsomot. Ha a paradicsom egészben van a konzervben, akkor előtte ezt is felszeleteljük. Hagyjuk, hogy felforrjon a ragu, majd elkeverünk benne néhány evőkanál főzőtejszínt.

Takaréklángon melegen tartjuk a szószt és megfőzzük a spagetti tésztát al dante-ra. Leszűrjük, alaposan összekeverjük a cukkinis-paradicsomos raguval és forrón tálaljuk. Jól illik hozzá egy kis reszelt sajt.


2012. június 10., vasárnap

Egyszerű meggyleves



A gyümölcslevesek közül mindig a meggylevest szerettem legjobban, mert az nem túl édes és a gyümölcsnek főzés után is jó az állaga. Ennek ellenére most készítettem először, nagyjából hasraütésre válogatva az alapanyagokat. A végeredmény nagyon finom lett. Pont jó lett a sűrűsége, lágy, krémes, egyszerre édes és savanykás levest tettem az asztalra.


Íme a meggyleves receptje, ahogy még sokszor el fogom készíteni:

300 g meggy
2 evőkanál (nyírfa)cukor
egy kávéskanál őrölt fahéj
egy kávéskanál őrölt szegfűszeg
fél liter víz
fél dl sherry (ha gyerek is eszik belőle elhagyható)
2 dl főzőtejszín (10%-os)
másfél evőkanál vaníliás pudingpor (ha nincs otthon használhatunk étkezési keményítőt is)
tejszínhab a tálaláshoz

A meggyet megmossuk és kimagozzuk. Ha ezen túl vagyunk, a munka nagyobbik részét már el is végeztük. Egy közepes lábasba tesszük a meggyet. Megszórjuk a cukorral, a fahéjjal és a szegfűszeggel. Hozzáöntjük a vizet és a sherryt valamint azt a meggylevet, amit a gyümölcs a puttyogatás közben engedett és felforraljuk.

Eközben csomómentesen elkeverjük a pudingport a tejszínnel. Ha forr a leves ezzel a tejszínes keverékkel besűrítjük. Ha egyet rottyant már jó is. Néhányat keverünk rajta, levesszük a tűzről és kihűtjük. Én langyosan szeretem a legjobban, de a többség szerint hidegen az igazi.

Ez egy négyszemélyes adag, de nyugodtan készíthető több, mert jó esély van a repetára. Ha valaki nagyon édesszájú, annak javaslom hogy cukrozza be a meggyet puttyogatás után, mert így kicsit savanykás lesz. (Tesómnak például savanyú volt, igaz ő nem nagy gyümölcsleveses.)

2012. június 9., szombat

Epres lepény




Nagyon gusztusos ribizlis lepény receptet találtam a Lacitrom konyhán és tudtam, hogy annak ellenére hogy nincs ribizlim meg kell sütnöm. Epret tettem bele és a töltelék többi részét is kicsit megvariáltam. Az eredeti pizzatepsiben sült, amivel legnagyobb bánatomra nem rendelkezem, így piteformában készítettem.

Íme a gyümölcsös lepény tésztájának receptje a Lacitrom konyháról:

100 g rétesliszt
150 g finomliszt
125 ml tej
20 g élesztő
30 g cukor
1 tojás
25 g puha vaj
1 csipet só

A langyos tejben felfuttatjuk az élesztőt egy kávéskanál cukorral és két evőkanál liszttel. Lefedve negyed órát pihentetjük. (Az eredeti változat fél óra pihenőidőt kíván, de nekem ennyi idő is elég volt, ezalatt pucoltam meg és szeltem fel az epret.) Ezután a többi hozzávalóval együtt sima tésztát dagasztunk. A puha vajat csak a dolgozzuk bele. (Én a dagasztás műveletét a kenyérsütő gépre bíztam.) A tésztát lefedve (vagy a kenyérsütő gépben) duplájára kelesztetjük.

A piteformát alaposan kivajazzuk. A tésztát kerekre nyújtjuk akkorára, hogy a széle túllógjon a formán, tehát pereme is legyen a süteménynek, majd a formába igazítjük. Ráhelyezzük a gyümölcsöket, majd ráöntjük a krémet. 180 fokra előmelegített sütőben fél óra alatt megsült (az eredeti recept 40 percet ír). Akkor van kész, ha a tészta megpirult, a krém pedig már nem folyik, de még remegős.


Az epres - krémes rátét receptje:

2 tojás
1,5 dl tej
0,5 dl sűrű tojáslikőr (lehet a tej és a tojáslikőr helyett két dl tejszín, csak most nem volt otthon)
1 evőkanál (nád)cukor
1 evőkanál vaníliás porcukor
kevés őrölt szerecsendió (fél kávéskanál)
eper kb. 300 g (természetesen más gyümölccsel is finom)

Egy kisebb tálba ütjük a tojásokat. Kézi habverővel kicsit felverjük. Hozzáöntjük a tejet és a tojáslikőrt, vagy a tejszínt és alaposan elkverjük. Belekeverjük a cukrokat és a szerecsendiót és már kész is.


Bevallom történt egy kis baleset a sütés közben. A krém egy része kifolyt, mert nagyon nagyra nőtt a tészta, így legközelebb kétharmadára csökkentem az adagot, vagy nagyobb tepsibe teszem.

2012. június 7., csütörtök

Dödölle recept Luca módra



A dödölle sokoldalú és nagyon finom étel, amihez nem kell semmilyen különleges alapanyag. Használható köretként húsok, vagy pörköltek mellé, de nagyon finom magában is egy kis sajttal, tejföllel, sült szalonnával, és vagy friss zöldségekkel.
Sosem hallottam a dödölléről, amíg az én csodálatos, az egyetemen megismert barátnőm egyszer nem készített nekem. Mivel azóta sem sikerült reprodukálnom ezt a finomságot, megkértem, hogy tanítson meg dödöllét készíteni. Ez az étel érzéssel készül, drága barátném még soha nem mért ki hozzá semmit, én viszont most megtettem.


Dödölle recept Luca módra

Hozzávalók:

4 nagyobb krumpli (együtt kb 700 g)
1 nagy fej hagyma
1 tojás
1 pohár (125 g) 20 %-os tejföl
liszt, amennyit felvesz a tészta, kb. 300 g
kb. 1 dl tej (attól függ, hogy mennyit vesz fel a tészta, nekünk most 1,2 dl tej kellett)
kevés olaj a sütéshez

A krumplikat megmossuk és megfőzzük. Ha már puhák a krumplik, megvárjuk, amíg kihűlnek, majd meghámozzuk és összetörjük őket. Nem kell nagyon, szerintem klassz, ahogy a dödöllékben rusztikus kis krumlplidarabkák kelletik magukat.

Egy nagy tálba tesszük a főtt krumplit, ráütünk egy tojást, beleteszünk egy pohár tejfölt, egy fej apróra vágott vöröshagymát, (ha köretnek készül, akkor a hagymát kihagyhatjuk a dödölléből) elkeverjük benne a lisztet, majd a tésztát egy kevés tejjel lazítjuk. Kicsit ragacsos, félkemény tésztát kapunk.

Attól függően, hogy köretnek, vagy főfogásnak készül, formálhatunk belőle (jó lisztes kézzel) evőkanálnyi, vagy éppen tenyérnyi darabokat. A képeken éppen az utóbbi látszik. Kevés olajat hevítünk egy serpenyőben, a tésztát belelapítjuk a forró olajba és a dödöllék mindkét oldalát ropogósra sütjük. Gyorsan sülnek.

Ebből a mennyiségből 5 éhes ember kényelmesen jól lakik. Mi Luca barátnőmmel ebédre tejföllel, sajttal és ropogósra sütött kolozsvári szalonnával fogyasztottuk. Este a többiek cottage cheese-t, sült szalonnát paradicsomot és erős paprikát ettek mellé. Mindenki elégedett volt vele.

Nekem még hidegen sajttal, tejföllel szendvicsféle gyanánt is nagyon ízlik.


2012. június 5., kedd

Epres-pezsgős koktél



Eperszezon, harmadik bejegyzés... Nincs is jobb egy forró nyári napon egy hűsítő epres koktélnál. Tapasztalatból mondom.


Hozzávalók személyenként:

másfél dl száraz pezsgő
2 cl fehér rum
eperpüré kb 4 közepes méretű eperből
egy fél lime leve (sajnos lime most nem volt otthon, így egy kevés citromlevet tettem bele azzal sem volt rossz)
eper és citrom/lime - szeletek a díszítéshez

Finom hideg pezsgőt töltünk, néhány szép pohárba (igen, tudom a képen martinis pohár van, szerintem ebben mutatott jobban) és megbolondítjuk adagonként 2 cent fehér rummal. megmossuk az epreket, alaposan összeturmixoljuk és ha zavarnak a darabok átpaszírozzuk egy szűrőn. Én ezt a lépést most kihagytam. Belefacsarunk egy kis lime levet, majd gyümölcsökkel díszítjük.

Egészségünkre!


A képminőségért elnézést kérek, de a koktélozásra az este a megfelelő napszak, így már sötét volt.

2012. június 4., hétfő

Házi eperfagyi



Élvezzük az eperszezont amíg lehet! Az epres - vaníliás sütemény után, most egy epres-vaníliás fagylaltot hoztam, ami az előkészületet nem számítva 5 perc alatt megvan. Fagylaltgép nem kell hozzá, különösen hogy nekem sincs. A konyhában uralkodó állandó helyhiány miatt sajnos valószínűleg nem is lesz. Viszont ha az embernek van egy jó erős turmixa, akkor fagylaltgép nélkül is finom, krémes fagylaltot lehet készíteni, ráadásul gyorsabban.


A "recept":

Azért az idézőjel, mert sajnos nem tudok pontos menyniségekkel szolgálni, elfelejtettem ugyanis lemérni az epret.egyébként is roppant egyszerű gyümölcsfagyiról van szó, amit szemre és kóstolásra lehetetlen elrontani. Inkább ötletadónak szánom mint "valódi" receptnek.

Először is mossunk meg egy jó nagy adag epret, majd egy zacskóban tegyük be a mélyhűtőbe. Kb. két-három óra bőven elég neki, de bármeddig bent lehet. Én egy nappal később használtam fel, mint ahogy lefagyasztottam.

A jeges epret leturmixoljuk. Nekem körülbelül egy nagy tányérnyi eperből készült 6 gombóc és egy calippo formányi fagyim.

Volt még egy kis főzött vaníliapudingom a blogkóstolós sütiből, ezért ebből vettem négy-öt kanállal és a segítségével krémesítettem a fagyimat. De ha nincs kedvünk vaníliapudingot főzni, tökéletesen megteszi a mascarpone is.

Ebben az esetben viszont adjunk az összeturmixolt jeges eper mellé egy csomag vaníliás cukrot és még ízlés szerint cukrot is.

Mivel a pudingot is nyírfacukorral főztem ezért ez a változat nem igényelt egyéb édesítést.

Ha minden hozzávalót kellően krémesre turmixoltuk, kétféleképpen járhatunk el, vagy csinos gombócokat halmozunk a fagyinkból néhány kehelybe és azon jegesen be is kanallazuk, vagy jégkrémformába töltjük a masszát. Pálcikás jégkrémformában és ehhez hasonló kinyomós változatban is tökéletes.