2013. december 24., kedd

Békés, Boldog Ünnepeket!


Békés, boldog karácsonyt és sikerekben gazdag, szerencsés új esztendőt kívánok minden kedves olvasómnak!



2013. december 19., csütörtök

Karácsonyi díszek szódabikarbónából és keményítőből



Kis kreativitással olcsón és egyszerűen lehet szép, csillogó hófehér karácsonyfadíszeket készíteni. Aki szereti a saját kezűleg készített ajándékokat, illetve díszeket, hófehér karácsonyfát szeretne, esetleg ajándékkísérőként unja a megszokott kártyákat, bátran próbálja ki ezt a módszert. Az ötletet itt találtam.


Hozzávalók:

1 egység kukoricakeményítő
2 egység szódabikarbóna
1,25 egység víz


(Nekem rögtön dupláznom kellett, mert véletlenül a két egységet szoroztam be 1,25-el, ilyen az én formám :D )


A fenti hozzávalókat csomómentesre elkeverjük egy lábasban (esetemben 3 dl kukoricakeményítőt, 6 dl szódabikarbónát és 3,75 dl vizet), majd közepes lángon, folyamatos kevergetés mellett főzni kezdjük. amikor sűrűsödni kezd, akkor jön a kéz erősítés része a dolognak, egészen addig keverjük, amíg egy sűrű krumplipüré állagot nem ér el a dolog. Ezután kikaparjuk egy tányérba és alufóliával befedjük (azonnal, különben kiszárad. Ha véletlenül mégis kiszáradt, akkor azt a részt vágjuk le, mert az már nem lesz olyan szép sima csillogó felület.) Hagyjuk kihűlni. Ezt követően kinyújtjuk olyan 4 mm vékonyra és kiszaggatjuk karácsonyi formákra. Mintázható szépen pl csipkedarabnak a "tésztába" nyomásával. A karácsonyfa díszeinknek ne felejtsünk el akasztónak is lukat fúrni.

Ezután már csak annyi dolgunk van, hogy szobahőmérsékleten hagyjuk szépen kiszáradni (kb 1 nap).



2013. december 11., szerda

Pattogatott kukorica mikró nélkül


Történt egyszer, hogy kedves kis mikrohullámú sütőnk 10 másodperc után szépen füstölni kezdett. Áramtalanítás és némi idegeskedés után, miután lemondtunk kedves kis készülékünkről, azon kezdtünk tanakodni, hogy mihez kezdjünk a már megmelegedett zacskó pattogatott kukoricával. (Hiszen az élet megy tovább és csak nem dobjuk ki?) Úgy döntöttünk, hogy a klasszikus módszert választjuk és egy masszív lábas, valamint a tűzhely segítségével kipattogtatjuk. Legközelebb már nem is kell mikrózható kukorica, éljenek az adalékmentes házi változatok.

Hozzávalók a mikró nélkül is elkészíthető pattogatott kukoricához

Egy nagy lábas fedővel
Kis olaj (nálam olíva)
Pattogtatni való kukorica
Ha éppen nem a mikró tönkremenetele miatt kényszerülünk erre a módszerre és nem a mikrózható zacskós kukoricát akarjuk kipattogtatni akkor : só és vaj ízlés szerint


Egynagy, jól záró fedővel rendelkező fazékba kevés olajat teszünk, közepes lángon megmelegítjük, majd kb. 100 g kukoricát töltünk bele (azért nem többet, mert akkor az alsó szemek nem tudnak kipattogni a felül lévők súlyától). A fedőt rátesszük, közepes lángra rakjuk. A kukorica mindjárt elkezd kipattogni. Ezt hallgatjuk, amíg tart, majd ha abbahagyja a pattogást, akkor átöntjük egy tálba. Figyeljünk rá, hogy tényleg közepes láng legyen, nehogy odaégjen és ha már nem pattog, akkor rögtön vegyük le a tűzhelyről. Ilyenkor forgassuk át még olvasztott vajjal és sózzuk meg.

2013. december 3., kedd

Spenótos - ricottás pite


Érdekes, hogy változik az ember ízlése. Valamikor gyerekként, vagy kamaszként meg nem ettem volna a spenótot semmi pénzért. Most ellenben kifejezetten szeretem és rájöttem, hogy nemcsak egészséges, de nagyon finom is. Különösen ricottával, illetve túróval alkot verhetetlen párost. Ez a pite igazán egyszerű és szerintem mutatós is. Aki egy egyszerű de különleges vacsorában gondolkodik, szerintem bátran próbálja ki ezt a receptet. Nálunk már többször készült.


Hozzávalók a pitetésztához: (ha a sok tésztát szeretjük, akkor duplázzunk, ha rácsozni szeretnénk a pite tetejét, akkor pedig másfeles adagot készítsünk, összesen egy tojással és egy tojás sárgájával)
250 g liszt
2 evőkanál hideg víz
1 kávéskanál só
1 tojás
125 g hideg vaj

Hozzávalók a spenótos-"túrós" töltelékhez:
300 g mirelit spenót
500 g ricotta (vagy túró, vagy cottage cheese)
1 fej hagyma
3-4 gerezd fokhagyma

bors
esetleg zöldfűszerek ízlés szerint
1 tojás
ha túl száraz a töltelék, akkor pár evőkanál tejszín
kevés reszelt sajt


A hideg vajat elmorzsoljuk a liszttel, beleütjük a tojást, megsózzuk és gyors mozdulatokkal összegyúrjuk. Ha nem állna össze kis hideg vizet adunk még hozzá. Gombóccá gömbölyítjük a pitetésztánkat és fél órára hidegre tesszük. 

A spenótot kiolvasztjuk és alaposan lecsöpögtetjük. A hagymát és a fokhagymát felaprítjuk és kevés olívaolajon a spenóttal együtt megpároljuk. Sózzuk, borsozzuk. A túrót, illetve a ricottát áttörjük és a spenótos masszába forgatjuk.

A sütőt előmelegítjük 180 fokra. A piteformát kivajazzuk és belelapogatjuk a tészta nagy részét. Egy kisebb darabkát félreteszünk a díszítéshez. Megszurkáljuk a tésztánkat és elősütjük kb. 10 percet. Ezalatt a töltelékünkbe belekeverjük a tojást és a tejszínt is. Ha az elősütéssel megvagyunk, megtöltjük a piténket, megszórjuk reszelt sajttal, és tetszőleges formákkal díszítjük a tetejét  maradék tésztából. Visszatoljuk a sütőbe és készre sütjük még kb. 35-40 perc alatt.



2013. november 23., szombat

Egyszerű és gyors gofri



Anyukámnak van egy gofri sütője, amit még soha nem használt egyedül, így megígértem neki, hogy megmutatom, hogyan kell.  Mivel végre volt egy szabad szombatom, ráérősen átugrottunk hozzá reggelizni. Ez a fajta gofri gyorsan kész van és nagyon finom. Egy órán belül már meg is ettük.

Hozzávalók egy igen kiadós adaghoz. Azt hiszem tizenhat gofri lett belőle.

4 tojás
200 g barna nádcukor (vagy valamivel több cukor)
1 csomag vaníliás cukor
2 dl tej
2 dl olaj (nálam mogyoróolaj, a lényeg, hogy semleges ízű legyen)
egy citrom reszelt héja, kevés leve
500 g liszt
1 csomag sütőpor

A hozzávalókat a  fenti sorrendben kezdjük el összekeverni és az ecsettel enyhén kiolajozott, felforrósított gofrisütőben kisütjük. Ennyi az egész. Házi sárgabaracklekvárral, vagy nutellával egy bögre kávé, vagy a reggeli narancslé mellé egyszerű és nagyszerű reggeli.


A recept forrása Eve and Apple oldala, ahol extra gyors gofri néven fut ez a finomság, nem véletlenül. Köszönöm szépen a receptet! Visszatérő vendég lesz.


2013. november 17., vasárnap

Paradicsomos húsgombócos tészta



Ugyan spagettivel lenne az igazi, de a mostani változat fetuccini tésztából készült, mert éppen az volt otthon. De nem is a tészta a lényeg, hanem a finom fűszeres paradicsomszósz és az apró húsgombócok találkozása. Ezt az ételt kivételesen anyukám készítette és nem én, mint látjátok, mostanában kicsit le vagyok maradva az újdonságok készítésével, sok minden összejött manapság, de remélem újra erőre kapok. Jöjjön tehát ez az egyszerű recept, amit anyukám Nigella műsorában látott, talán a Tv Paprikán réges-régen.


Hozzávalók:

Egy doboz durumtészta (spagetti, fetuccini, vagy linguini)

A húsgombócokhoz (ezt készítjük el először):

400 g darálthusi (sertés és marha vegyesen)
2 evőkanál parmezán (vagy más jellegzetesebb ízű sajt)
1 tojás
3 evőkanál búzadara
origano, petrezselyem, bazsalikom, só, bors ízlés szerint
2 gerezd apróra vágott fokhagyma

Az enyhén felvert tojást, a búzadarát és a fűszereket egy nagy tálban a husira szórjuk. Összekeverjük az egész masszát és kicsi gombócokat formázunk belőle. Zsírpapírra, vagy fóliára sorakoztatjuk őket és békénhagyjuk őket egy kicsit.

Majd a paradicsomszósz következik, ami jelentem NAGYON finom:

2 evőkanál olívaolaj
1 evőkanál vaj
1 fej kockákra vágott vöröshagyma
2 gerezd felaprított fokhagyma
7 dl (két konzerv) hámozott paradicsom (esetleg házilag eltett paradicsom)
kb. 1 dl tej
egy teáskanál pirospaprika
origano, bazsalikom, só, bors ízlés szerint (ne sajnáljuk a zöldfűszert)
egy teáskanál barna cukor

Az olaj és a vaj keverékén enyhén megdinszteljük a hagymát és fokhagymát, de ne pirítsuk. Megszórjük a pirospaprikával és a többi fűszerekkel, majd felöntjük a paradicsommal. A paradicsomkonzerveket még kb. 1 dl vízzel kiöblítjük, hogy semennyi fincsi paradicsom ne vesszen kárba és kicsit hígabb legyen. Megszórjuk a barna nádcukorral és kb. 10 percig főzzük a finom szószt. Beleöntjük a tejet, ami lágyít a paradicsom ízén és belehelyezzük a kis húsgombócainkat, amí ebben a szószban fog megfőni. Ez még kb. 20-25 perc. Ezalatt a tésztánkat is kifőzzük al dentére és azzal tálaljuk a gombóckákat.

Mindenkinek ajánlom, aki hozzám hasonlóan szereti az olaszos ízeket.

2013. november 1., péntek

Chilis bab, az egyszerű és nagyszerű


Nagyon szeretem a chilis babot, enyhén csípősen jó sok hagymával és darált husival. Kis saláta mellé és máris megvan a tökéletes ebéd, vagy vacsora. Jó gyorsan elkészül, nagyon egyszerű és jól eláll. Mi mást várhatunk egy ételtől? Ja a hűvös időben kiválóan melegít is.

Hozzávalók 4 személyre:
400 g darált husi (sertés, marha vagy pulyka is lehet)
200 g lecsöpögtetett konzerv vörösbab
1 fej lilahagyma
200 g kukorica
A fűszerek:
késhegynyi őrölt kömény
kevés római kömény
1fél chili paprika, felaprítva (vagy egy kávéskanál chili por)
1 teáskanál édes pirospaprika
só, bors ízlés szerint
friss petrezselyem

2,5 dl víz, 1 dl vörösbor

A darált husit egy nagy serpenyőben kevés olajon fehéredésig pirítjuk. Hozzáadjuk az apróra vágott lilahagymát és fűszerezzük. Hozzáadjuk a konzerv babot és a kukoricát (az nálam fagyasztott, mert a konzerv kukoricában tök fölöslegesen cukor is van), kicsit még pirítjuk, majd felöntjük 1 dl vörösborral és 2,5 dl vízzel.

Felforraljuk, majd megkóstoljuk és utánfűszerezünk, ha valamit kevésnek érzünk. Még kb 10 percig főzzük közepes lángon és készen is van. Ha túl híg, még főzzük egy darabig, amíg besűrűsödik, ha kevésnek érezzük a levet önthetünk hozzá még bort, vagy vizet. Ha túl csípős, akkor esetleg egy kis tejet is, és egy kávéskanálnyi barna nádcukor is finom ízt ad neki.

Megszórjuk friss petrezselyemmel és friss kenyérrel, vagy tortillával és zöldségekkel tálaljuk.


2013. október 22., kedd

Kókuszos zabfalatok házilag


Imádom a kókuszos zabfalatokat, és gondoltam, mivel még aránylag egészséges is, megalkotom a házi változatomat ebből a finom rágcsálnivalóból. Többen is kérték már a receptet, úgyhogy parancsoljatok. Jó nassolást!


Hozzávalók két tepsi kekszhez:

40 g méz
100 g vaj, vagy margarin
2 tojás
2 cl rum
kevés citromlé
150 g finomliszt,
50 g teljes kiőrlésű liszt
120 g zabpehely (vagy apró szemű, pl a sparban kapható egész olcsón, vagy sima, amit turmixban apróra őrlünk)
120 g kókusz reszelék,
120 g (nyírfa)cukor,
másfél teáskanál szódabikarbóna
fél kávéskanál só
A vajat jó előre kivesszük a hűtőből, mert szobahőmérsékletűen lesz rá szükség, majd habosra keverjük a tojásokkal és a cukorral, valamint a mézzel. Beleöntünk egy kevés rumot és belefacsarjuk egy fél citrom levét.

 Egy másik tálban összekeverjük az apróra tört zabpelyhet, a kókuszreszeléket, a liszteket és a sót, valamint a szódabikarbónát.

A száraz hozzávalókat fokozatosan adagoljuk a nedveshez. A kész massza, ha túl ragacsos menjen egy húsz percre a hűtőbe. A sütőt előmelegítjük 180 fokra. Két tepsit kibélelünk sűtőpapírral, majd diónyi darabokat tépünk a tésztából, amiket a két tenyerünk között golyókká formálunk és koronggá lapítunk. A tepsikbe sorakoztatjuk őket és kb. 12 perc alatt tepsinként készre is sülnek. A szélük ekkorra már barnulni kezd és finom kókuszillat fog terjengeni.


Bátran nekiállhat bárki, mert ennél egyszerűbb sütit nehéz elképzelni és roppantul finom.

2013. október 19., szombat

Körözött túró



Nagyon szeretem a házi körözött túrót. Lilahagymával, paradicsommal és friss kenyérrel a világ egyik legfinomabb vacsorája, vagy hétvégi reggelije. Szerintem. Ráadásul a túró roppant egészséges fehérjeforrás.


Így készítem:

250 g túró
1 fej lilahagyma
késhegynyi őrölt kömény
só, bors ízlés szerint
édes őrölt pirospaprika, annyi, hogy szép színe legyen (nálam másfél teáskanál)
3-4 evőkanál tejföl

A túrót villával összetörjük, a lilahagymát apróra vágjuk, és a túróval, valamint a tejföllel összekeverjük. Ízlés szerint fűszerezzük sóval, borssal, pirospaprikával és őrölt köménnyel. 

Friss zöldségekkel és puha kenyérkével tálaljuk. Tálalásnál még kis plussz lilahagyma és pirospaprika is sokat dob rajta :)

Tudom, hogy nem egy nagy recept, de mostanában annyira rákaptam, hogy úgy éreztem fel kell tenni a blogra. Hihetetlen mennyiségben tudok belőle fogyasztani. Rozskenyérrel, vagy salátával fogyókúrázóknak is ideális.

2013. október 12., szombat

Finom puha szendvicszsemle



Házi zsemlére vágytam, nem arra a hagyományos vizes, száraz és üres förtelemre amit néha a boltokban és pékségekben zsemle címén árulnak, hanem egy nagyon puha, könnyű, foszlós zsemlére. Sikerült. A kiindulási alapot itt találtam, mint indiai vajas zsemle receptet, de én egy kicsit más ízvilágban gondolkodtam, ami kevésbé édes, így átalakítottam, az egyébként is remek receptet. Tökéletes lett az eredmény, és ezzel cseppet sem túlzok.


Hozzávalók kb. 12 finom puha zsemléhez:

500 g liszt
15 g friss élesztő
1,5 teáskanál só
1 teáskanál porcukor
375 ml tej
1 evőkanál zsír

A lekenéshez:
1 kisebb tojás
1 evőkanál tej
egy csipet só
szezámmag a szóráshoz (opcionális)


A tejet meglangyosítjuk, egy decit kiveszünk belőle és ebben felfuttatjuk az élesztőt. A tej többi részét a zsírral, a sóval és a cukorral együtt a kenyérsütőgép üstjébe tesszük. Langyosra hűtjük.Egy tálban elkeverjük a száraz hozzávalókat,beleöntjük a kenyérsütőgépbe, hozzáöntjük az élesztős tejet és egy puha tésztát gyúratunk a géppel. Nem baj, ha egy kicsit ragad, ilyennek kell lennie.

A kikapcsolt gépben duplájára kelesztjük a tésztát, ez nálam kb. 40 perc volt. Ezután lisztezett deszkára borítjuk és kb. 12 darabba  vágjuk, (attól függően mekkora zsemléket szeretnénk, még nagyra fognak nőni, úgyhogy ne lepődjünk meg, ha összesülnek, kényelmesen szét lehet őket szedegetni) majd kis gombócokat formálunk belőle. Sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük őket,és lekenjük a gombócokat tojás, tej és só keverékével. megszórjuk őket szezámmaggal.

30 percig kelesztjük ismét, majd ideg sütőbe tesszük, kb kétszáz fokra állítjuk és aranybarnára sütjük.


Csilis bab mellé frissen melegen vacsira, és másnap szilvalekvárral reggelire is tökéletes volt.

2013. október 5., szombat

A legfinomabb házi kakaós csiga


Isteni illatos, puha, nagyon kakaós és másnap is ugyanolyan finom kakaós csiga receptet osztok meg veletek. Egy ügyes kolléganőm kísérletezte ki, és még a sütésben is közreműködött, így nekem már igazán nem volt nehéz dolgom.


Hozzávalók két tepsi (tizennyolc darab szép nagy tenyérnyi csigához)

A tésztához:
1,5 kocka élesztő
5 evőkanál cukor
1 csomag (bourbon) vaníliás cukor
900 g liszt
3 evőkanál olaj
3 tojás sárgája
másfél teáskanál só
kb 4,5 dl tej
+ opcionális: reszelt citromhéj

A töltelékhez:
5 evőkanál holland kakaópor
9 evőkanál porcukor

+ 150 g olvasztott vaj

Ha kenyérsütőgéppel kevertetjük ki a tésztát, nagyon egyszerű dolgunk van. A tészta hozzávalóit a fenti sorrendben az üstbe pakoljuk és dagasztóprogramra tesszük, majd a kész tésztát áttesszük egy nagy tálba, letakarjuk és kb. egy óra alatt a duplájára kelesztjük.

Kenyérsütőgép híján az élesztőt a tejben kevés cukorral felfuttatjuk, egy nagy tálba szórjuk a lisztet, a cukrot, a vaníliás cukrot és a sót. Három tojást szétválasztunk, és a sárgákat hozzáadjuk a liszthez, majd végül az olajat és az élesztős tejet és közepesen lágy, rugalmas tésztát dagasztunk. Ne legyen ragadós, ha kell, tegyünk még hozzá lisztet, ha pedig túl kemény, dagasszunk még hozzá tejet.

Ha ezzel megvagyunk letakarva hagyjuk duplájára kelni. Ezt követően kilisztezett felületen centi vastag téglalappá nyújtjuk, és megkenjük olvasztott vajjal. A kakaóport elkeverjük a porcukorral és jó vastagon megszórjuk vele a tésztát. (Az egészet szórjuk rá nyugodtan, nem lesz sok.)

Szorosan feltekerjük és kb. két centis szeletekre vágjuk a tekercset. Sütőpapírral bélelt tepsikbe helyezzük őket, majd olvasztott vajjal a csigák tetejét is megkenjük és hideg sütőben kezdjük sütni. 160-170 fokon készre sütjük. 


2013. október 2., szerda

Kinder Pingvin Torta


A kinder pingvin szelet receptjét Gabriella oldalán találtam és mivel már egy ideje ígértem a tesómnak hasonló süteményt és születésnap volt a családban, ezért összekötöttem a kellemeset a hasznossal és a még kellemesebbel és tortaformába öntöttem ezt a finom és meglepően könnyű sütit. A recept szuper és pont kiváló egy 28 cm átmérőjű tortához.


Hozzávalók a kakaós piskótához:
- 6 db tojás
- 15 dkg cukor
- 3 evőkanál víz
- 16 dkg liszt
- 3 dkg kakaópor (cukrozatlan)
- 1 csomag sütőpor (nálam másfél teáskanál szódabikarbóna)
- egy csipet só

A krémhez:
- 5 dl (HIDEG) Hulala habtejszín
- 2 csomag habfixáló
- 1 csomag vaníliás cukor (vagy vanília aroma)

A csokimázhoz:
- 80 g vaj
- 1,25 dl tej
- 250 g étcsokoládé


A tojásokat szétválasztjuk. A fehérjét és a cukor felét kemény habbá verjük egy csipet sóval. Egy másik tálban a tojások sárgáját, a vizet és a cukor másik felét elkeverjük. A fehérjehabhoz apránként hozzáadjuk a sárgája-masszát, óvatosan elkeverjük, majd a liszttel elkevert sütőport és a kakaóport is óvatosan a habba forgatjuk. Beleöntjük a sütőpapírral bélelt, vagy kivajazott tortaformába és előmelegített 190 fokos légkeveréses sütőben kb. 15-20 percig sütjük, majd félretesszük és hagyjuk kihűlni.

A mázhoz a tejet, a vajat és az eltördelt csokoládét lassan felmelegítjük, ameddig kezd sűrűsödni, majd levesszük a tűzről. Kevergetve kihűtjük.

A tejszínhabot a habfixálóval kemény habbá verjük.

A kihűlt piskótát kettévágjuk, az alsó részére rákenjük a vaníliás tejszínhab felét és elsimítjuk. Erre rákenjük a csokoládémáz felét, majd a tejszínhab másik felét simítjuk rá (egy kicsit azért hagyjunk a tálba, hogy a végén egyenletes legyen az eredmény, de akár díszítéshez is tehetünk félre). Ráhelyezzük a piskóta felső részét, aminek a tetejére öntjük a csokoládémáz maradékát és azt is elsimítjuk. A torta oldalán egy tiszta késsel végigmegyünk és a maradék krémmel kiegyenlítjük a lukakat.

Hűtőbe tesszük dermedni legalább két órára.

2013. szeptember 28., szombat

Füstölt sajtos csirkemell


Nagyon szeretem a csirkét, és szeretem variálni is. Ez az egyik kedvenc változatom, ha sült csirkéről van szó. Egyszerű, gyors és mutatós.

Ha sikerül szép csirkemellet találnunk szeleteljük fel. A szeleteket fűszerezzük be csirkefűszerrel (ennek hiányában sózzuk, borsozzuk, szórjunk rá egy kevés pirospaprikát és fokhagymaport, valamint ha szeretjük, akkor egy kis kakukkfüvet.) Reszeljünk le fél  kg csirkemellhez kb. 10 dkg füstölt sajtot, jó alaposan szórjuk meg a füstölt sajttal, majd a szeleteket tekerjük fel és vágjuk centis karikákra, így kapjuk meg a képen látható kis tekercseket. Forró serpenyőben, kevés olajon mindkét oldalát süssük pirosra. Rizzsel, salátával, vagy mindkettővel tálaljuk.


2013. szeptember 26., csütörtök

Paradicsomos - spenótos tészta - Gigli al Pomodoro e Spinaci


Még a nyáron szereztem be ezt a guszta paradicsomos - spenótos durumtésztát Olaszországban. Sosem ettem korábban Giglit, ezt az érdekes alakú tésztát, ráadásul mindig is tetszettek a természetesen színes változatok. Mivel maga a tészta is paradicsomos és spenótos, úgy gondoltam, hogy ilyen szószt is készítek hozzá.

Hozzávalók 4 személyre:

450 g karakteresebb tészta
1 fej hagyma (most éppen sonkahagyma volt itthon)
2 gerezd fokhagyma
100 g bacon szalonna, vagy pancetta
250 g felengedett és lecsöpögtetett mirelit spenót, vagy ugyanennyi aprított friss
250 g konzerv hámozott paradicsom felkockázva
egy kupica fehérbor
zöldfűszerek (kakukkfű, petrezselyem, oregano és/vagy bazsalikom)
bors


Egy serpenyőben kevés olívaolajat hevítünk. A hagymát és a szalonnát felaprítjuk és megpirítjuk. A fokhagymát apróra vágjuk és a szalonnás hagymához adjuk. A lecsöpögtetett mirelit spenótot is a serpenyőbe tesszük és megpároljuk. Felöntjük a fehérborral, fűszerezzük, hozzáadjuk a hámozott paradicsomot és az egészet összefőzzük.

Egy nagy lábasban vizet forralunk és megfőzzük a tésztát.

Forrón, reszelt füstölt sajttal tálaljuk.

2013. szeptember 21., szombat

Nutellás csiga


Ígértem, hogy megmutatom mit lehet még készíteni a múltkori hot-dog kifli tésztájából. Nekem maradt egy kis plusz tésztám legutóbb, mert csak nyolc darab virslim volt és mivel semmi sem veszhet kárba, gondoltam kirpóbálom csigának. Mennyei lett, úgyhogy legközelebb direkt édes csigának is készül, annyi, hogy akkor kicsit átvariálom majd a tésztát. Mutatom is hogyan.


Hozzávalók:

1 egy teáskanál só
másfél evőkanál cukor
fél citrom reszelt héja
2,2 dl tej
375 g liszt (ebből 50 g kukoricaliszt)
fél kocka/25 g élesztő

tölteléknek: nutella, vagy fahéjjal elkevert szilvalekvár, esetleg kakaó és cukor keveréke (ez utóbbi esetben vajazzuk is meg a tésztát)
1 felvert tojás a tészta megkenéséhez

Az élesztőt a langyos tejben felfuttatjuk, majd a tészta többi hozzávalóival együtt rugalmas tésztát gyúrunk (vagy a kenyérsütőgéppel gyúratunk), és duplájára kelesztjük, nálam ez kb. másfél órát vett igénybe. A kész tésztát kinyújtjuk téglalap alakúra. Alaposan megkenjük a kívánt töltetékkel, a képen látható csigák esetében ez nutella volt, szorosan feltekerjük és kb másfél centi vastag szeletekre vágjuk.

A csigákat sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük, a tetejüket megkenjük a felvert tojással, ha lekvárral töltöttük és nem túl édes, szórhatunk egy kis nádcukrot is a tetejükre, majd  20 percig pihentetjük és hőlégkeveréses előmelegített sütőben 200 fokon szintén kb. 20 perc alatt szép pirosra sütjük.


2013. szeptember 18., szerda

Virsliskifli, avagy házi hot-dog


Ezt az ötletet Gabriella konyhájában találtam és szerintem zseniális. Ketten felfaltunk a párommal egy tepsivel, szóval ha többen vagytok, nyugodtan duplázzatok. A tészta másra is használható, legközelebb megmutatom.


Hozzávalók egy tepsi (kb. 10 darab) hot dog kiflihez:
1 evőkanál olaj
másfél teáskanál só
másfél teáskanál cukor
2,2 dl tej
375 g liszt (ebből nálam 50 g kukoricaliszt) - Gabriellánál rétesliszt volt részben a hot dog kiflikben, úgy is biztos jó
fél kocka/25 g élesztő

10 darab virsli
tojás a tészta megkenéséhez
plusz opcionálisan a tészta belsejének a megkenéséhez házi pizzaszósz, ketchup, vagy mustár 



 Az élesztőt a langyos tejben felfuttatjuk, majd a tészta többi hozzávalóival együtt rugalmas tésztát gyúrunk (vagy a kenyérsütőgéppel gyúratunk), és duplájára kelesztjük, nálam ez kb. másfél óra volt.  A kész tésztát kinyújtjuk téglalap alakúra.

A téglalapot  megkenjük a kívánt szósszal (pizzaszósz, mustár, vagy ketchup, de ezt ki is hagyhatjuk, az eredeti recept csak úgy szósz nélkül írja, és úgy is finom) 10 csíkra felvágjuk és minden csíkba beletekerünk egy virslit. A tetejét megkenjük egy felvert tojással, 20 percig pihentetjük, majd hőlégkeveréses előmelegített sütőben 200 fokon kb. 20 perc alatt szép pirosra sütjük.

Frissen, melegen eltüntethetjük az egész tepsit gond nélkül :D Nagyon-de NAGYON finom harapnivaló. Szerintem baráti összejövetelre sörharapónak is kiváló lehet.

2013. szeptember 14., szombat

Paradicsomos zöldséges tészta



Ezt a jó kis zöldséges tésztát egy fárasztó nap után pillanatok alatt össze lehet ütni, ha meleg vacsorára vágyik az ember, vagy a másnapi ebédet kell összedobnia. Szerintem nagyon finom lett. Ha az ember nem vegetáriánus nyugodtan fel lehet dobni némi apróra vágott füstölt szalonnával, úgy is kiváló. Ez volt a tegnapi ebédem és nagyon jól esett- Többen is kérdezték, hogy minek van ilyen finom illata :)

Hozzávalók 2 személyre:

250 g szárazt tészta- nálam teljes kiőrlésű fusili
két marék (fagyasztott) kukorica
két marék (friss vagy fagyasztott) zöldborsó 
1 sárgarépa
1 fej hagyma
1 nagy gerezd fokhagyma
gomba ízlés szerinti mennyiségben (nekem két óriás fej csipetkém volt, kisebbekből nyugodtan lehet több)
bazsalikom, origano, színes bors, só ízlés szerint
3-4 cent fehérbor
2 dl passzírozott paradicsom


A tésztának felteszek egy lábas vizet forrni, kevés sóval és olajjal. A sárgarépát, hagymát és fokhagymát megpucoljuk és felaprítjuk. ( Ha van otthon finom házi füstölt szalonnánk, abból is lehet aprítani egy-két vékony szeletet.) Egy serpenyőben kevés olívaolajat hevítünk és megpirítjuk rajta a zöldségeket. Ezalatt vékony szeletekre vágjuk a megpucolt gombát és azt is rádobjuk. Végül a kukorica és a borsó következik. 

Mostmár biztosan felforrt a tészta főzővíze, így a tésztánkat a zacskón található leírás szerint al dentére főzzük.

Ha már a gomba is üvegesre párolódott jó alaposan megfűszerezzük a zöldségeket, én sót, borsot, origanot és bazsalikomot használtam, nagyon finom fűszeres illata lett. Felöntjük a borral, majd ha nagyjából elpároltuk az alkoholt a paradicsommal is. Összeforraljuk és készen van.

A tésztánkat leszűrjük és a zöldséges szósszal kínáljuk. Kis reszelt sajt (valami karakteresebb ízűt ajánlok) még kifejezetten jót tesz neki, ha akad a hűtőben. Jó étvágyat!


2013. szeptember 7., szombat

Házi kürtöskalács



Nincs is jobb dolog, mint egy napsütötte szombat délelőtt vagy délután kimenni a kertbe, megrakni a tüzet és kürtőskalácsokat sütni rajta. Ez volt az első próbálkozásom a kürtőskalácssütéssel és rögtön tökéletesre sikerült. Nagyon örültem is neki.


Hozzávalók: (négy szép nagy darab lett belőle, ha nagy csapat gyűlik össze lehet rögtön dupla adagot készíteni)

500 g liszt
1 tojás
50 g szobahőmérsékletű házi zsír (esetleg vaj)
50 g kristálycukor
1 citrom reszelt héja
1 evőkanál rum
2,5 dl langyos tej
fél kocka élesztő
1 csipet só

További kristálycukor, és fahéj, vagy kakaó a szóráshoz.


Az élesztőt a langyos tejben felfuttatjuk. A lisztbe beleszórjuk a cukrot és sót. Egy mélyedést készítünk a közepébe. Beleütjük a tojást, egy evőkanál rumot teszünk bele, majd beleöntjük az élesztőt és belereszeljük az alaposan megmosott citrom héját. Összegyúrjuk a hozzávalókat és nagyon alaposan kidagasztjuk a tésztát. (Ezt a műveletet elvégezheti helyettünk a kenyérsütőgép is.) Ha készen vagyunk lefedjük és egy jó órát hagyjuk kelni. Megkérjük a közelünkben tartózkodó férfiakat, hogy készítsenek nekünk jó kis parazsat  a kerti grillsütőn. Két ökölnyi darabokat tépünk a tésztából és keskeny hosszú rúddá sodorjuk. A formát beolajozzuk. Szorosan feltekerjük a tésztát a kürtőskalácssütő formánkra és a végeket összecsipjük, hogy le ne csússzon a tészta és a rudat hozzáütögetjük a munkafelületünkhöz, hogy szépen egyenletesen lelapuljon. Beolajozzuk kívül is a tésztát és alaposan megszórjuk kristálycukorral. A parázs fölött a kerti grillen néha megforgatva szép pirosra sütjük, majd ugyanígy járunk el a többi tésztával is. Ha egyszerű lefelé ütögetéssel nem jönne le a kalács, akkor egy keskeny pengéjű késsel fel lehet lazítani. Még melegen beleforgathatjuk fahéjba, vagy kakaóporba is.

Frissen melegen egyszerűen ellenállhatatlan. Illatos, kívül ropogós belül puha. Mindenkinek ajánlom.

2013. augusztus 31., szombat

Méteres kalács




Imádom a méteres sütit. A Nagyi sütije című szakácskönyvből készült ez a példány és nagyon-nagyon finom. A két rúdból végül az egyiket nem vontuk be csokival, szerintem úgy is éppen elég fincsi, ráadásul amúgy is kalóriabomba.



Hozzávalók a tésztához:

6 tojás 
370 g kristálycukor
1,5 dl étolaj
1,5 dl melegvíz

375 g liszt
másfél csomag sütőpor
késhegynyi szódabikarbóna

A tojásokat szétválasztjuk. A tojássárgákat kézi habverővel kikeverjük a kristálycukorral, az olajjal és a vízzel. Beleszitáljuk a lisztet, sütőport és szódabikarbónát. A sütőt előmelegítjük 180 fokra. A tojásfehérjéket kemény habbá verjük és óvatosan beleforgatjuk a tészta többi részére. Két őzgerincformát kivajazunk és kilisztezünk.

A tészta felét beleöntjük az egyik őzgerincformába, a másik felében pedig elkeverünk 2 púpos evőkanál holland kakaóport. Mindkét lapot tűpróbáig sütjük. Nálunk a nem túl ügyes sütőben kb. 1 óra alatt készültek el.


A sülési idő alatt elkészítjük a krémet a következő hozzávalókból:
2 tojássárgája
4 evőkanál cukor
3 evőkanál puncspudingpor (1 csomag)
1 evőkanál liszt
1,5 dl tej
250 g margarin
1 csomag vaníliás cukor
70 g porcukor

A tojássárgákat a liszttel, pudingporral és a cukorral simára keverjük, majd a másfél dl tejjel felöntjük és sűrűre főzzük. Kihűtjük, majd elkeverünk benne 250 g margarint és a porcukrot, valamint a vaníliás cukrot.

A formában hagyjuk kihűlni a kisült tésztát, majd a bordáknál felszeleteljük. Úgy állítjuk össze a két rúd sütit, hogy egy szelet világos tésztát krém követ, majd egy szelet barna tészta, majd megint krém és megint világos tészta.


Végül olvasztott csokival bevonjuk.  Hidegre tesszük és ferdén szeleteljük. Elnézést a nem túl jó fotókért, de vendégségbe vittük a sütit, így nem nagyon volt idő fotózásra.