2012. október 30., kedd

Almás pite - nagymama féle bevált recept


Hozzávalók a tésztához:

300 g liszt
150 g vaj, vagy 100 g. zsír
fél csomag sütőpor
2 tojás sárgája
100 g cukor és annyi tejföl, amivel nyújthatóvá válik.
2 evőkanál rum,  vagy citrom lé
csipet só

A hozzávalókból se nem kemény se nem lány tésztát gyúrunk. Ez egy finom omlós tészta készíthető vele az almáson kívül másmilyen gyümölcsös, vagy túrós lepény, vagy pite is.

A tésztát kétfelé osztjuk. Felét elnyújtva bele helyezzük a tepsibe, rásimítjuk a tölteléket, és a tészta másik kinyújtott felét ráhelyezzük, majd villával megszurkáljuk.


Hozzávalók a töltelékhez: 

300 g reszelt alma
50 g mazsola (elhagyható, lehet helyette kicsit több reszelt alma)
2 evőkanál őrölt fahéj
Kristálycukor ízlés szerint ( ne legyen nagyon édes)

A tölteléket lassú tűzön megpirítjuk. A tésztára kihűlt állapotban tesszük.
Az összeállított süteményt előmlegített sütőben lassú tűzön sütjük készre.

Finom, édes omlós tészta, savanykás fahéjas almás töltelék. Ez számomra a tökéletes almás pite.

2012. október 27., szombat

Lisztmentes túrótorta


Akár a világ legegyszerűbb túrótortája nevet is viselhetné ez a finomság, mert tényleg gyerekjáték elkészíteni. Névnapomra kevertem be. Nagyjából 5 perc munka van vele, onnantól már csak a sütőbe kell tenni és arra figyelni hogy ne égjen meg. Szinte elronthatatlan.

Anyukám szokta sütni már időtlen idők óta, valószínűleg valami régi újságból származik a recept, sajnos nem tudjuk pontosan, honnan. Ez az egyetlen süti, amit szokott ő is készíteni.


Hozzávalók:

1 kg túró
110 g cukor (nálam nyírfacukor)
2 csomag vaníliás cukor
1 csomag főzős vaníliás pudingpor
1 csipet só
3 tojás
3 evőkanál búzadara
1 citrom reszelt héja, kevés leve

180 fokra előmelegítjük a sütőt. Fogunk egy nagy tálat, összetörjük benne a túrót és minden hozzávalót jó alaposan elkeverünk benne. Egy tortaformát kivajazunk, belekanalazzuk a masszát és 35-40 perc alatt készre sütjük. Ennyi és tényleg finom.


Ehetjük magában, vagy lekvárral, vaníliasodóval vagy akár tejföllel is. Én az első szeletet mindig magában a rákövetkezőket házi baracklekvárral fogyasztom. Ha alkalomra készül, akkor díszítsük olvasztott fekete csokival.

2012. október 23., kedd

Farinata - Csicseriborsólisztből készült "palacsinta"



A farinata egy ligúr specialitás, melynek alapja a csicseriborsóliszt. Az elkészítése nem bonyolult csak ezt a fő hozzávalót nehéz beszerezni kis hazánkban. Én még a nyáron tettem szert rá (farina di ceci néven kell  a nagyobb olasz élelmiszerboltokban keresni) és a megfelelő alkalomra tartogattam. A recept innen származik. Érdemes megnézni a videót, mert egy tündéri olasz úriember focacceriájának mindennapjaiba pillanthatunk bele a segítségével.

Hozzávalók:

238 g csicseriborsóliszt (Bocsi a hülye számért, nem én találtam ki)
10 g só
0,725 liter víz
50 g olívaolaj

Ezzel a mennyiséggel megtöltöttem egy 28 cm-es piteformát és egy 20X20 cm-es tepsit. A farinata tésztája kb olyan fél centis, nem vastagabb.



Elkészítés:

A csicseriborsólisztet vízzel összekeverjük, majd hozzáadjuk a sót. Állni hagyjuk két-három órán át. A tepsibe, amibe sütni szeretnénk, beleöntjük az olívaolajat. A lisztes keverékről a pihenőidő elteltével eltávolítjuk a habot. A tepsibe öntjük és maximális hőfokra előmelegített sütőben (nálam 240 fok) kb. 20 percig sütjük.

Akkor jó, ha a külseje ropogós, a belseje pedig krémes. Frissen, melegen fogyasszuk. Szerintem valami saláta elkél mellé. Én bazsalikomos paradicsomot ettem hozzá.

Nem lett rossz, de az igazi farinata kemencében készül és nagyon hiányzott a hangulathoz a ligúr tenger.

2012. október 21., vasárnap

5 perces édesség - Házi csokipuding


Nagyon megkívántam egy kis édességet, de ahogy az már lenni szokott semmi nem volt itthon. Az új munkám bevallom igencsak megártott a sütési kedvemnek. Szerencsére eszembe jutott hogy régebben olvastam az interneten, hogy a csokoládépudingot milyen egyszerű otthon elkészíteni. Teszteltem az emlékeimet és valóban. Az öt perces elkészítési időbe, már bele van kalkulálva szerintem egy-két perc hűlés is. Szó szerint pillanatok alatt megvan és ugyanolyan gyorsan el is fogy. Ráadásul E- mentes. 


Hozzávalók 2 picike adaghoz (nyugodtan lehet duplázni)

Egy bögre (250) ml tej
1 púpos evőkanál étkezési keményítő
1 púpos evőkanál jó minőségű keserű kakaópor
2 evőkanál cukor (nálam most két kávéskanál édesítő)

Ennyi hozzávalót igényel az alaprecept, de szerintem a csokipuding kiválóan tűri a fűszerezést, így én most tettem bele egy kávéskanál őrölt szegfűszeget és ugyanannyi őrölt fahéjat is. Mennyei lett. Az új személyes kedvencem ez a fűszeres csokipuding. De meg lehet próbálni gyömbérrel és citrushéjakkal ízesítve, vagy rummal és aszalt gyümölcsökkel. Esetleg a bátrabbak csilivel is tesztelhetik. Remekül variálható egyszerű desszert.

Nézzük az elkészítését.

A tejet beleöntjük egy kis lábasba. Elkeverjük benne a keményítőt, a kakóport a cukrot és az egyéb ízesítőket és folyamatos kevergetés mellett felforraljuk. Mikor már érezzük, hogy nagyjából besűrűsödött levesszük a tűzhelyről és langyosra hűtjük. Tálkákba kanalazzuk és szeletelt mandulával vagy tejszínhabbal tálaljuk.

Bekanalazhatjuk még langyosan, de hidegen is jó lehet (gondolom, mert a mi két kis tálkánk azt már nem érte meg.)

2012. október 18., csütörtök

Bolognai spagetti - Spaghetti Bolognese


Hozzávalók 4 személyre:

450 g spaghetti tészta
400 g darált marhahús (vagy marha és sertés vegyesen)
1 hámozott paradicsomkonzerv (250 g), vagy kb. 150 g sűrített paradicsom
100 g húsos szalonna (pancetta vagy bacon)
1 sárgarépa
1 zellerszár
1 fej hagyma
kevés vörösbor
kevés olívaolaj és vaj a sütéshez
só, bors, bazsalikom, oregano

A zöldségeket és a szalonnát apróra vágjuk. Egy nagy serpenyőben felforrósítjuk az olaj és vaj keverékét. Üvegesre pároljuk a hagymát, majd hozzáadjuk a többi zöldséget és a szalonnát. Pár perc után a húst is a serpenyőbe tesszük és megpirítjuk. Felöntjük a hámozott paradicsommal, ha túl sűrűnek találjük kevés vörösborral hígíthatjuk, fűszerezzük és lassú tűzön összefőzzük a szószt.

Al dentére főzött spagetti tésztával és esetleg reszelt parmezánnal tálaljuk.

2012. október 13., szombat

Rántott sajt



Mindig azt hittem, hogy rántott sajtot készíteni valami hatalmas ördöngősség, mert a szuperügyes nagymamámnak is mindig kifolyt a sajt a panírból így valahogy nálunk lemaradt az étlapról a családi ebédek során. Ennek ellenére nekem már kisgyerekként is nagy kedvencem volt és ha étteremben ettünk, mindig rántott sajtot kértem.


A takarékos konyhán olvastam nem olyan régen, hogy ha dupla panírba forgatjuk és megfelelően forró olajba tesszük a sajtot, akkor nincs ideje kifolyni. Nos kipróbáltam az elméletet. Bevallom néhány díszpéldánynál így is icipicit megindult a finom olvadt sajt kifelé, de nem volt vészes, így örömmel vettem fel a rántott sajtot is a rendszeresen elkészítendő ételek listájára. Hiszen olyan egyszerű és finom!


Hozzávalók: 

(lehetőleg kemény) sajt de nálam most egyszerűen trappista volt és néhány mini mozzarella golyó
tojás,
1 tányér liszt, 
1 tányér zsemlemorzsa, 
só, (esetleg zöld-fűszerek, nagyon jól mennek a sajthoz)
olaj a sütéshez

A sajtot felszeleteljük, megforgattam a lisztben, az enyhén felvert tojásban,majd ismét lisztben és tojásban végül a zsemlemorzsában. Jó vastag bundával dolgozzunk, ügyeljünk rá, hogy mindenhova tényleg dupla réteg jusson. Forrósítsunk olajat egy kis serpenyőben. Ha már jó forró, akkor óvatosan tegyük bele a bepanírozott sajtszeletkéket és rövid idő alatt mindkét oldalát süssük pirosra. Itassuk le a fölösleges olajat és jó forrón tálaljuk. 

2012. október 10., szerda

Tiramisu - Tiramisù



Ez az egyik kedvenc sütés nélküli édességem. Mindig is odavoltam az olasz konyháért, legyen szó sós vagy édes dolgokról a tiramisut is muszáj volt már első kóstolás után házilag is elkészítenünk. Nagy viták vannak róla az interneten, hogy milyen az igazi "originale" tiramisu. Például, van-e benne tojásfehérje vagy nincs. Mindkét féleképpen próbáltam már, talán a fehérjés verzió vált be jobban, mert az könnyedebb. Ráadásul a számtalan olasz receptoldalon, amiket végigböngésztem a legtöbben tojásfehérjével készítették. Mi sok - sok éve gyártjuk ezt a változatot különféle alkalmakra és mindig csodásan sikerül. Nagyon egyszerű és finom desszert, kezdők is bátran álljanak neki.


Hozzávalók (kb. 6-8 adaghoz):

500 g mascarpone
300 g babapiskóta (mi extra krémesen szeretjük, de ha valaki a piskótásabb változatot kívánja elkészíteni, akkor inkább 400 g-al számoljon)
5 tojás (lehetőleg szalmonella ellen kezelt, mert nyersen kerül bele)
4 lapos evőkanál cukor
3 dl feketekávé (opcionálisan kis vaníliás cukorral ízesítve)
1 dl tej
fél dl marsala vagy amaretto
(jó minőségű) keserű kakaópor

A tojásokat szétválasztjuk. A sárgákat habosra keverjük a cukorral, majd alaposan elkeverjük a mascarponéval. Kifőzzük a kávét, hogy legyen ideje kihűlni. Belekeverünk egy kevés vaníliás cukrot és beleöntjük a választott alkoholt. Mi amarettoval szeretjük a legjobban.

A tojásfehérjéket egy csipet sóval kemény habbá verjük (akkor jó, ha megdöntjük az edényt és a hab megáll benne). Óvatosan elvegyítjük a mascarponés krémmel hogy ne törjön össze a hab. A kávéba öntünk egy dl tejet. Fogunk egy nagy tálat, vagy sok szép kis poharat a rétegezéshez. 

A babapiskótákat belemártjuk a kávéba és kirakjuk velük a tál alját. Ezt egy réteg finom, könnyű mascarponés krém követi. Majd ízlés szerinti mennyiségű kakaóport szitálunk rá. Ismét egy réteg mártogatott babapiskóta és krém, végül kakaó következik.

Legalább 4 órára hűtőbe tesszük, hogy szeletelhetőbb legyen és klasszul összeérjenek az ízek.


2012. október 6., szombat

Amerikai hot-dog (avagy a palacsintatésztába burkolt virsli)


Először a harkányi strandon kóstoltam ezt az egyszerű finomságot és be kell valljam gyerekként teljesen odavoltam érte, de még most is nagyon szívesen megeszem. Nem diétás az biztos, de gyorsan megvan és nagyon finom. Gyerekeknél könnyű sikert aratni vele.


Nem kell hozzá más, csak virsli, jó forró olaj és egy nagyon sűrű palacsintatészta. Ez utóbbihoz fogjunk egy mély edényt.Öntsünk bele kb. 200-220 g lisztet törjünk fel két tojást, öntsünk hozzá annyi tejet hogy sűrű palacsintatésztát kapjunk (kb. másfél dl).

Bő forró olajban süssük addig, amíg halványbarna lesz. Gyorsan készen van. Ugyanezzel a módszerrel hagymát is lehet sütni, az is nagyon finom. Ha kisültek a finomságok itassuk le őket konyhai papírtörlőn és még melegen fogyasszuk. Ketchuppal, mustárral, majonézzel, zöldségekkel, ki hogy szereti.



2012. október 4., csütörtök

Mascarponés gombás tészta



Már meglepően régen készítettem valami egyszerű olaszos tésztát, így már nagyon aktuális volt egy szép nagy adag. Gyorsan megvan és nagyon finom.



Hozzávalók négy személyre.

400 g tészta (nálam barilla piccolini sárgarépás sütőtökös mini farfalle)
400 g csiperke gomba
4 nagy gerezd fokhagyma
1 nagy fej vöröshagyma
100 g bacon
4 evőkanál mascarpone
1 dl fehérbor
kevés olívaolaj
só, fehér bors, bazsalikom, pepperoncino és petrezselyem ízlés szerinti mennyiségben

A gombát megpucoljuk és felszeleteljük, a hagymát és a fokhagymát megpucoljuk és apróra vágjuk. A bacont kis kockákra vágjuk. Kevés olajat hevítünk közepes lángon egy nagy serpenyőben. Üvegesre pároljuk  a hagymát és a bacont, hozzáadjuk a gombát. Az egészet megpirítjuk. Felöntjük a fehérborral és fűszerezzük.

A tésztának felteszünk egy nagy lábas vizet főzni. Megsózzuk. A dobozon vagy zacskón jelzett ideig al dentére főzzük.

A serpenyőbe, ha a bor nagyjából elpárolgott elkeverjük a mascarponét és lekapcsoljuk alatt a tűzhelyet. a tésztát leszűrjük, összeforgatjuk a szósszal és jó azon forrón tálaljuk. Kis reszelt sajt nem ronthat rajta ha éppen van otthon.


2012. október 2., kedd

Francia bagett


A neten keringőkhöz képest ez egy határozottan egyszerű bagett recept, igaz úgy megnőttek, hogy a végén inkább kenyerekre hasonlítottak, de az ízükön ez nem változtatott. Finomak lettek és az állaguk különösen tetszett. A héjuk ropogós, a belsejük pedig könnyű és puha.


Hozzávalók két NAGY vagy négy közepes bagetthez:

300 ml víz
1 evőkanál méz 
1 csipet cukor
1,5 teáskanál só
540 g liszt (ebből most 140 g rétesliszt, a többi sima)
2 evőkanál olívaolaj
1 csomag szárított élesztő

A hozzávalókat a fenti sorrendben a kenyérsütőgép üstjébe tesszük és dagasztó-kelesztő programra tesszük, vagy a hagyományos módszerrel kelttésztát dagasztunk és hagyjuk letakarva a duplájára kelni.

Ha ez kész van ketté (vagy négybe) vesszük a tésztát. Gömbbé görgetjük őket, majd egyesével hosszúkás ovális alakúra nyújtjuk a tésztákat. A hosszabbik oldalát képzeletben elfelezzük és a tészta két szélét befele görgetjüka  közepéig. Összecsípjuk a két gurigát a közepüknél, meghengergetjük, majd az így kapott bagettformát sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük úgy, hogy a csipkedett oldala legyen alul. Bevagdossuk a tetejét és a többi tésztagömböcünkkel ís így járunk el.

A formázás ötletét a fázisfotókkal együtt itt találtam. Ügyes módszer. A végét már egyszerűsítettem a folyamatnak, mivel sütőzacskóm nincs így egyszerűen 60 fokra melegített gőzös sütőben (egy vízzel félig teli hőálló tálat helyeztem az aljába) kelesztettem tovább fél órát a bagetteket, majd mikor szépen duplájukra nőttek 180 fokra feltekertem a sütőt és 25 perc alatt készre sültek.

Hideg vízzel egy ecsettel megkentem a forró bagetteket, ettől lesz finom ropogós a héjuk. Langyosan már szeleteltem. Konyharuhába csomagolva sokáig puha marad.