2014. január 31., péntek

Banánleves



A világ egyik legegyszerűbb és leggyorsabb levese. Ráadásul szerintem nagyon finom. A banán pedig tipikus téli gyümölcs nálunk.

Hozzávalók:
4 érett banán
3 dl tej
2 dl joghurt
2 tojás sárgája
1 csomag vaníliás cukor
1 kávéskanál fahéj
1 fél kávéskanál őrölt szegfűszeg
tálaláshoz: tejszínhab, esetleg gyümölcsdarabok

A tejet a fahéjjal, a szegfűszeggel és a vaníliás cukorral összeforraljuk. A két tojás sárgáját enyhén felverjük, és a tejbe keverjük. Éppen forráspontig hevítjük, de ne forrjon, mert akkor kicsapódik a tojás sárgája. Hagyjuk kihűlni. Összeturmixoljuk a banánokat a joghurttal és a kihűlt tejes keverékkel összekeverjük. Tejszínhabbal és esetleg gyümölcsdarabokkal (banánkarikák, kivi, sárgabarackbefőtt, vagy ami van) tálaljuk.

2014. január 24., péntek

Kávés-Mascarponés Zsúrtorta

Ezt az egyszerű, de nagyon finom és meglepően könnyű kis tortát anyukám születésnapjára készítettem. Kezdőknek is ajánlom és hozzám hasonlóan elfoglaltaknak is, mert gyorsan megvan. Kicsit tiramisú torta hangulata van, de nekem a tiramisú egy más jellegű édesség, ezért nem is nevezem annak. Ez a torta kakaós piskótából és habkönnyű mascarponés krémből áll némi amaretto likőrrel és kávéval megbolondítva. Nem túl édes, inkább felnőtteknek való édesség. Sajnos fotózni nem volt sok időm, mivel ajándékba vittem, de higgyétek el sokkal finomabb, mint amilyen szép! :)



Hozzávalók egy 20 cm átmérőjű tortaformához:

A kakaós piskótához:
4 tojás
2 evőkanál liszt
1 evőkanál keményítő
egy evőkanál kakaópor
4 evőkanál porcukor
1 evőkanál amaretto likőr (esetleg rum)
csipet só

A mascarpone krémhez:
1 doboz (250 g mascarpone)
1 habtejszín (30%-os, 2 dl)
2 cs vaníliás cukor
1 evőkanál lefőzött kávé
1 evőkanál amaretto likőr
+ opcionális - 1 dl tejjel és egy evőkanál bourbon vaníliás pudingporral főzött puding egy evőkanál vajjal, vagy kókuszzsírral elkeverve (igazából ez azért került bele mert volt egy bontott csomag pudingporom)

A locsoláshoz:
1 dl hosszúkávé
1 evőkanál amaretto likőr
1 kávéskanál (barna) cukor

Díszítéshez:
fél tábla feketecsoki

Először a piskótát sütjük meg. Ehhez  a tojásokat szétválasztjuk, egy tortaformát kivajazunk, kilisztezünk és előmelegítjük a sütőt 180 fokra. A lisztet, a keményítőt és a kakaóport átszitáljuk. A tojásfehérjéket a csipet sóval kemény habbá verjük. A tojások sárgáját a porcukorral és a likőrrel egy másik tálban szintén habosra keverjük. A sárgájahabot óvatosan beleforgatjuk a fehérjébe és három részletben óvatosan belekeverjük az átszitált lisztes keveréket is.

Amíg a piskóta sül (kb. 30-35 perc egy ilyen pici formában) kényelmesen lereszelünk egy fél tábla feketecsokit a díszítéshez, főzünk egy kávét és elkészítjük a krémet. Ehhez a tejszínt fokozatosan adagolva a mascarpone-hoz habverővel nagyon alaposan habosra keverjük. Hozzáadjuk a vaníliás cukrokat a kávét és az amaretto likőrt is. 

A piskótát hagyjuk kihűlni, kettévágjuk, majd mindkét lapot meglocsoljuk 1 dl feketekávéval, amibe előzőleg amarettót és barna cukrot kevertünk.

Tovább tartott leírni, mint megcsinálni. az ötletet itt találtam, de aztán eltérő ízlés, kísérletezőkedv és hűtő-tartalom okán persze más sült ki belőle.

2014. január 17., péntek

Ünnepi borleves


Ez egy igazán egyszerű ünnepi fogás, persze kizárólag felnőtteknek. Nálunk már egy ideje nincs gyermek a családban, így évek óta ezt a finom levest készítjük karácsonykor. Most is még az ünnepek alatt készült, de más alkalomra is ajánlom. Kellőképpen különlegessé varázsol bármilyen menüsort.


Hozzávalók 6 csésze borleveshez:
3 tojás sárgája
1 kezeletlen citrom, vagy lime reszelt héja (idén csak lime-ból találtam kezeletlent, de ezentúl mindig azzal készítem a borlevest, mert szerintem sokkal pikánsabb, különlegesebb tőle)
2 csomag vaníliás cukor
1 rúd fahéj
pár szem szegfűszeg
50 g cukor
késhegynyi őrölt fahéj és szegfűszeg
egy üveg (7 dl) félédes tokaji furmint (aki nagyon szereti az édeset, az valamilyen édes tokajit használjon, de nekem az már túlzás)
1 csésze víz


A tojásokat szétválasztjuk. A sárgákat használjuk most csak fel ehhez a recepthez. A három tojás sárgáját habosra keverjük a cukrokkal, az őrölt fahéjjal és szegfűszeggel, a lime lereszelt héjával és egy dl borral. A megmaradt  bort egy lábasba öntjük. Hozzáadjuk az egy csésze vizet, a fahéjrudat és a szegfűszeget és felforralom. Rövid ideig forralom (kb. 5 percig) majd takarékra állítjuk a tűzhelyet és belekerjük a cukros tojássárgákat. Folyamatosan kevergetve melegítjük még, de ne engedjük felforrni. Ha kicsit besűrűsödött, akkor készen van. Forrón, csészékbe szedve tálaljuk.

2014. január 11., szombat

Vaníliás csiga


Ez a vaníliás csiga az egyik kedvenc nagymama-féle süteményem. Állítólag putnoki rétesnek hívják, de rétesre nem hasonlít, viszont egy finom puha kelt csigára már igen. Gyerekkoromban sokszor készült, mostanában viszont a mama sajnos ritkán süt ilyet, így elkértem a receptet, hogy én is tudjam reprodukálni. Szerintem zseniális sütemény. Nem túl bonyolult, kevés dolog kell hozzá és másnap is finom puha. Reggelire csak úgy magában vagy tea, kávé mellé tökéletes.


Hozzávalók:

1 liter liszt (igen, a mama tényleg litert írt, nem kilót)
3 tojás sárgája
csipet só
1 nagy bögre tej
1 csomag vaníliás cukor
2-3 dkg élesztő

Az élesztőt a langyos tejben felfuttatjuk. Egy nagy tálba kimérjük a lisztet, hozzáadjuk a három tojás sárgáját a csipet sót és az élesztős tejet, majd rétestészta lágyságú tésztát készítünk. Letakarjuk, amíg kikeverjük a krémet.


10 dkg puha vaj
10 dkg vaníliás porcukor,
1 - 2 tojás sárgája

A fenti hozzávalókat összekeverjük.

A tésztát késfoknyi vastagra kinyújtjuk, a krémet rákenjük és feltekerjük, mint a rétest, majd 2 cm szélesre felvagdaljuk, és élére állítva tepsibe rakjuk. Fél óráig kelni hagyjuk. 180 fokra előmelegített sűtőbe tesszük.
Ha félig kisült, 1 bögre cukrozott langyos tejjel meglocsoljuk, és újból sütőbe téve szép világosra sütjük.

Vaniliás porcukorral meghíntve tálaljuk.