2014. április 28., hétfő

Túrókuglóf



Mint a képek alapján is látszik, még húsvétra készült ez az egyszerű, illatos, szaftos sütemény. Szerintem egyenesen mennyei, az egyik kedvenc gyors receptem, azt hittem már száz éve fenn van a blogom, de amikor most újra meg akartuk sütni nem találtuk így gyorsan felteszem.



Hozzávalók:
250 g túró
250 g margarin (fél órával előbb vegyük ki szobahőmérsékletre)
250 g liszt
1 csomag sütőpor
130 g kristálycukor (nálam nyírfa)
2 csomag vaníliás cukor (a bourbonnal szerintem még finomabb)
1 citrom reszelt héja, kevés leve
2 tojás
egy marék mazsola


A túrót áttörjük. A margarint habosra keverjük a cukrokkal, hozzáadjuk a tojásokat, a citrom héját és levét, majd a túrót. Minden alkalommal alaposan elkeverjük. Belekeverjük a mazsolákat is, majd a sütőport és a lisztet. A sütőt előmelegítjük 170 fokra. A kuglófformát kivajazzuk és kilisztezzük, majd beleöntjük a masszát és kb. 50 perc alatt készre sütjük. Sajnos meg kell várni amíg kihűl, különben nem jön ki a formából (legalábbis ha nem szilikon). Rögtön fogyasztható, de másnap is tökéletes.

Éppen olyan gyorsan összeállítható, mint ahogy leírtam.

2014. április 20., vasárnap

Medvehagymás kalács nem csak húsvétra

Először is kellemes ünnepeket kívánok mindenkinek! Nem telhet el húsvét kalács nélkül. Én most ezekkel a rendhagyó példányokkal készültem. Az alapötlet a Kifőztük magazin idei húsvéti számában található és az Ízeskalandok blog alkotója fejéből pattant ki. Mivel nálam az édes kalács inkább a lekvárhoz passzol, mint a sonkához, amikor a család kalácssütést kért tőlem, akkor eszembe jutott ez a medvehagymás változat. Különösen, hogy kaptunk egy adag olívaolajban eltett medvehagymát.


Hozzávalók egy nagyobb, vagy két kisebb kalácshoz:

400 g liszt (ebből kb. 100 g teljes kiőrlésű)
1 dl joghurt
1 dl tej
1 kockacukor (nálam nád)
fél kocka élesztő
1 kávéskanál szódabikarbóna
1 teáskanál só
4 evőkanál olíva olaj
medvehagyma ízlés szerinti mennyiségben (nálam 3 evőkanál az eltett masszából, de aprított medvehagymából is hasonló mennyiséget tudok elképzelni)
1 tojás a kenéshez

Az élesztőt a kockacukorral langyos tejben felfuttatjuk. Ha kenyérsütőgéppel dagasztunk, akkor a joghurtot, az olajat (vagy az olajjal elkevert medvehagymát, ha valakinek nem helyből eltett medvehagymája van), a medvehagymát, a sót és a szódabikarbónát a kenyérsütőgép üstjébe tesszük. Majd a liszt következik, végül a felfutott élesztő. Dagasztóprogrammal összedolgoztatjuk a tésztát, majd a kikapcsolt gépben hagyjuk a duplájára kelni.
Természetesen kézzel is dagaszthatunk. A kimért liszthez adjuk a felfutott élesztőt és az összes többi hozzávalót és jó alaposan összedagasztjuk, amíg rugalmas, nem ragadós tésztát kapunk. Letakarva a duplájára kelesztjük.
Három egyenlő gombócra osztjuk a tésztát, kicsit hosszabb kígyókat sodrunk belőlük, mint amekkora kalácsot (vagy kalácsokat) akarunk, majd összefonjuk őket és a fonott kalácskákat kiolajozott sütőformába tesszük (én egy egyszerű kis egyszemélyes sütőtálat és egy hagyományos doboz-kenyérformát használtam). Langyos vízzel megkenjük őket és egy negyed órát kelesztjük. Ezalatt előmelegítjük a sütőt 180 fokra. Lekenjük tojással a kalácsok tetejét és a forró sütőben kb fél óra alatt készre sütjük. A sütőből kivéve még egy kb. 5 percet konyharuhával letakarjuk, majd langyosan már kínálhatjuk is.

Jól kísérte a húsvéti hidegtálat.

2014. április 12., szombat

Lúdláb torta




Nagyszüleim házassági évfordulójára vittem ezt az egyszerű kis tortát. Eredetileg aprósüteményt vittem volna, de nagypapám tortát óhajtott, úgyhogy torta lett belőle. Nagyon finom lett és könnyen elfogyott, de azért nem a legszebb torták közé tartozik. Az ihletet Illéskrisz oldalán kaptam, aztán ahogy az már lenni szokott, azért módosítottam a recepten és a megszokott piskótámat használtam. A nyírfacukor csak azért került a receptbe, mert nagymamámnak sajnos kicsit magas a cukra, így a sima cukor az teljes tiltólistán van, de ebből azért ehetett egy pici szeletet.


Hozzávalók:

A piskótához :
4 tojás
4 evőkanál nyírfacukor
3 evőkanál liszt
1 evőkanál keserű kakaópor
csipet só
egy kevés citromlé

A krémhez:
4 dl (min. 20 %-os hab)tejszín,
150 g nyírfacukor, 
1 csomag vaníliás cukor
80 g keserű, jó minőségű kakaópor,
200 g vaj

Az összeállításhoz: 
1 bögre magozott meggy,
 10 dkg keserű csokoládé, 2 teáskanál olaj.
opcionális: fél dl vörösbor, kezeletlen citromhéj, 1 kávéskanál nádcukor


Először a piskótatésztát állítjuk össze. A tortaformánkat (nekem 26 cm-es tortakarika) kivajazzuk, az aljára sütőpapírt teszünk. A sütőt előmelegítjük 180 fokra. A tojásokat szétválasztjuk. A fehérjéket kemény habbá verjük egy csepp citromlével és egy csipet sóval. Amikor félkemény hozzáadjuk a nyírfacukrot és teljesen keményre verjük. A tojások sárgáit egyesével, óvatosan belekeverjük. A lisztet és a kakaóport átszitáljuk és finoman, hogy ne essen szét beleforgatjuk. A tortaformába öntjük a piskótát és tűpróbáig sütjük. 20 percig semmiképpen ne nyissuk ki a sütőajtót, mert összeesik.

A tejszínt a cukrokkal összefőzzük, de épphogy felforrás előtt levesszük a tűzről és habverővel belekeverjük az átszitált kakaóport. Teljesen kihűtjük a krémet, ezalatt a vörösborból a citromhéjjal és a cukorral szirupot főzünk. A kész piskótát kivesszük a formából és meglocsoljuk a sziruppal. Ezt is hagyjuk kihűlni. A krémet a vajjal habosra keverjük.

Acsokikrém felét a piskótára kenjük, kirakjuk a tetejét a lecsepegtetett meggyel, majd rákenjük a maradék krémet is. A torta tetejét csokoládémázzal bevonjuk. A torta tetejét a megmaradt meggyszemekkel díszítjük és a hűtőbe tesszük dermedni legalább 3 órára.

2014. április 4., péntek

Sütőben sült fánk



Sütőben fánkot sütni... hmmm... "Túl szép ahhoz, hogy igaz legyen", gondoltam mindig is. Próbáltam már tökéletesnek tűnő recepteket, de valahogy a fánk ízélmény nem jött vissza. Ez sem olyan mint az olajban sült változat, viszont isteni finom puha és egyszerűen ellenállhatatlan. Az illata pedig pont mint a fánké, csak az olajszag nélkül. Citromhabnál láttam a receptet és az én csodálatos nagymamám sütötte őket a kérésemre.


Hozzávalók:
500 g liszt (nálunk a fele teljes kiőrlésű)
30 g friss élesztő
280- 300 ml tej
60 g cukor
1 csomag vaníliás cukor
50 g vaj
½ kávéskanál só
2 tojássárgája

A töltelékhez: finom házi sárgabaracklekvár

megszórhatjuk porcukorral, de anélkül is tökéletes




Az élesztőt 100 ml langyos tejben egy kevés cukorral felfuttatjuk. A többi hozzávalót egy nagy tálba tesszük, beleöntjük a felfuttatott élesztőt, és a maradék tejjel tésztát dagasztunk. Lefedve, langyos helyen duplájára kelesztjük, kicsit átgyúrjuk, majd újra kelesztjük.
Ha ismét megkelt lisztezett munkafelületre borítjuk a tésztát, 1,5-2 cm vastagranyújtjuk és nagyobb méretű, kerek kiszúróval fánkokat szaggatunk belőle.
A fánkokat sütőpapírral bélelt tepsibe fektetjük, és langyos helyen egy tiszta konyharuhával letakarva további 20-25 percig pihentetjük.
A sütőt előmelegítjük 190 fokra. A fánkjaink közepébe mélyedést nyomunk, és azokba egy-egy teáskanál sárgabaracklekvárt teszünk.
Sütőbe toljuk, és addig sütjük őket, amíg a tetejük szépen megpirul.

A sütőből kivéve öt percre ismét letakarjuk őket egy konyharuhával, majd porcukorral meghintve tálaljuk.

Köszönöm Citromhabnak a receptet, mert tényleg nagyon finom.