2013. május 31., péntek

Házi twix szelet



Évekkel ezelőtt egy egyetemi vizsgaidőszak után sütöttünk ilyet egy jó barátnőmmel. Azóta feledésbe merült a házi twix, mert a konzerv sűrített tej nem túl gyakori vendég a háztartásomban. Most azonban volt, dulche de leche készült belőle és így twix szelet is. Remélem nektek is tetszeni fog, szerintem nagyon finom. Elárulom, hogy én az adag nagy részéből mini twix falatkákat csináltam, mert akkorába is elég a reggeli kávé megédesítéséhez és jóval kevesebb kalória, mintha egy egész szeletet betolnék.


Hozzávalók:

Karamellkrém (dulche de leche) - fél konzervnyi mennyiség, az elkészítését lásd ezen a linken.

A vajas kekszalaphoz:

170 g vaj
50 g kukoricaliszt
160 g finomliszt
50 g barna nádcukor
1 csomag bourbon vaníliás cukor
1 csipet só
1 tojás sárgája
ha nem állna össze 1 teáskanál zsíros tejföl

A bevonathoz: 150 g csokoládé

A vajat és a cukrokat habosra keverjük.  A sütőt előmelegítjük 180 fokra. A tojássárgáját és a sót eldolgozzuk a vajas masszában, majd apránként beledolgozzuk a lisztet. Sütőpapíron kinyújtjuk a tésztát twix kekszalap vastagságúra, majd 180 fokon 15 - 20 perc alatt készre sütjük. (sütőtől függ) Világosnak kell lennie. Megvárjuk, amíg kihűl, hogy ne legyen olyan törékeny, majd megkenjük a karamellkrémmel. Ha kihűlt teljesen hűtőbe tesszük. Néhány óra elteltével, vagy másnap csíkokra vágjuk és olvasztott csokival bevonjuk. Nem muszáj az egész szeleteket, mert az elég macerás, elegendő, ha a twixeink tetejét csokizzuk, ha nem ragaszkodunk a bolti változathoz. Lehet használni tejcsokit az eredeti hatás fokozása végett, de szerintem étcsokival is bőven elég édes.

  

2013. május 29., szerda

Hétköznapi gyors vacsora


A hétvégi pörkölt mellől maradt némi nokedli, ebből kerítettem magamnak a képen látható vacsit, ami meglepően finomra sikeredett.

Hozzávalók egy személyre:

egy tányérnyi nokedli
2 fej gomba
2 vékony szelet szalonna
1 kis répa
1 nagy gerezd fokhagyma
2 evőkanál tejszín
2 evőkanál fehérbor
só, bors, snidling

A gombát megpucoljuk és vékonyan felszeleteljük. A répát is megtisztítjuk és a szalonnával, illetve a fokhagymával együtt apróra vágjuk, majd kevés olajon megpirítjuk. Hozzáadjuk a gombát és a nokedlit és alaposan rápirítunk, majd meglocsoljuk a borral, a tejszínnel, fűszerezzük, összekeverjük és pár percig alacsony lángon rotyogtatjuk.

Frissiben jó étvággyal elfogyasztjuk egy pohár száraz fehérbor kíséretében és megveregetjük a vállunkat, hogy megint nem dobtunk ki semmit :)

2013. május 25., szombat

Dulce de leche - Karamellkrém


Csak a neve bonyolult  az elkészítése a világ legegyszerűbb dolga. Legalábbis, ha sikerül szereznünk konzerv sűrített tejet. Süteményekbe, fagylalthoz, kávéba, vagy csak úgy magában palacsintába rejtve is finom. Meg persze kalóriabomba, de hát semmi sem lehet tökéletes.


Így készül a dulce de leche:

A sűrített tejkonzervről (igen, tényleg ez az egyetlen hozzávaló) leszedjük a matricákat, megmossuk a konzervdobozt, majd beleállítjuk egy magas fazékba. Annyi vizet engedünk bele, hogy ellepje a konzervet és közepes lángon főzzük egy órát, majd lejjebb vesszük és alacsony lángon főzzük még két órát. Óvatosan kivesszük a vízből, megvárjuk amíg kihűl, majd felnyitjuk a konzervet és már fel lehet használni. Felbontás után hűtőben tároljuk. Későbbi felhasználás esetén, ha nem sütemény alapanyagnak használjuk célszerű a felhasználni kívánt mennyiséget kicsit megmikrózni, hogy ismét, folyékonyabb állaga legyen a karamellünknek.

A terveim vele, amiket már kipróbáltam, de annak idején még nem írtam blogot, így nem szerepelnek: alfajores de maizena és házi twix szelet. Remélem hamarosan lesz időm rájuk.

2013. május 22., szerda

Cukkinis-paradicsomos-mozzarellás lepény



Ez egy gyors leveles tésztás vacsora, amitől az ember nem vár sokat, de zseniálisan finom. Ahogy a fűszerek a cukkini, a paradicsom, a hagyma és a mozzarella összesülnek, az valami utánozhatatlan. Már az illata is mennyei volt és bizony az íze sem okozott csalódást. Tudom, hogy magára adó háziasszony nem használ bolti leveles tésztát, máskor én is focaccia tésztára helyeztem volna ezt a finom feltétet, de most SOS kellett valami vacsora és a hűtő tartalma is korlátozott volt. Elsősorban a kissé haldokló cukkini kiabált felhasználás után.

Hozzávalók:

1 csomag leveles tészta (vagy házi leveles tészta, vagy focaccia tészta)
néhány szem érett paradicsom
1 kis cukkini
egy kis fej lilahagyma
2 gerezd fokhagyma
1 mozzarella golyó
bazsalikom, oregano
só, bors
kevés olívaolaj


A tésztát tepsinyi méretűre nyújtjuk (focaccia esetén húzkodjuk). A cukkinit, a paradicsomot, a lilahagymát, a fokhagymát és a mozzarellát vékony szeletekre vágjuk és a tésztára szórjuk úgy, hogy a cukkini legyen legfelül. Ízlés szerint fűszerezzük és kb két kávéskanál olívaolajjal megspricceljük. 220 fokra előmelegített sütőben kb. 15-20 perc alatt készre sütjük.
 

Forró is és másnap hidegen is nagyon finom.

2013. május 19., vasárnap

Sajttorta eperöntettel



Születésnapomra készítettem ezt a sajttortát és kicsit aggodalmasan lestem a végkifejletet, hogy mi is lesz belőle, látványra ugyanis meglehetősen furcsára sikeredett szegényke. Az íze viszont finom volt. Beastie blogján találtam az alapreceptet, New York Cheescake néven és mivel már régóta terveztem sajttortát sütni, úgy gondoltam a saját születésnapomon nyugodtan kísérletezhetek vele. Átalakítottam a receptet 26 cm-es kapcsos tortaformához, úgy gondoltam az is bőven elég lesz, és igazam lett. Kissé tömény a torta így, hogy mascarponét használtam, de egyszer mindenképpen kipróbálom majd rendes sajtkrémmel is. Az eperöntetre viszont nem lehetett panasz. Csodafinom volt, enyhén savanykás és remekül kiegészítette a tortát.


Hozzávalók egy 26 cm-es kapcsos tortaformához:

12 db győri édes zabfalat (vagy kb. 160-170 g teljes kiőrlésű keksz)
1 ek barna (nád)cukor
60 gr olvasztott vaj

750 g mascarpone
egy fél citrom reszelt héja
egy kevés citromlé
1 cs vaníliás cukor
170 g barna (nád)cukor
csipet só
4 tojás 2 tojás sárgája
60 ml sűrű tejföl
kevés olvasztott vaj a formához

Hozzávalók az eperöntethez:

250 g tisztított eper
1 ek barna (nád)cukor
1 ek citromlé

Először a kekszalapot készítjük el. Ehhez a kekszeket késes aprítóba tesszük, és morzsa állagúra daráljuk. Felolvasztjuk a vajat, majd össze keverjük a keksszel és egy kevéske barna nádcukorral. A tortaformát kibéleljük sütőpapírral és egyenletesen belenyomkodjuk az aljába a kekszet. 150 fokra előmelegített sütőben hőlégkeveréssel negyed óra alatt megsütjük.

Kivesszük az alapot a sütőből és hagyjuk kihűlni, amíg elkészítjük a krémet.

Nagy keverőtálba tesszük a mascarponét. Gépi habverő segítségével elkezdjük a krémet felverni. Hozzáadjuk a cukor felét, alaposan eldolgozzuk, majd belekeverjük a cukor másik felét, a sót, a citromlevet, reszelt citromhéjat, vaníliás cukrot (lehetőleg Bourbon-t) tejfölt s ismét alaposan összekeverjük az egészet.

Hozzáadjuk a 2 tojás sárgáját, majd amint elkevertük, a többi tojást is, kettesével.  Eddigre már szépen elfáradt a karunk, de készen vagyunk a munka oroszlán részével.

Olvasztott vajjal kikenjük a tortaformánkat anélkül, hogy a keksz alaphoz érnénk. A sütőt előmelegítjük 220 fokra. A keksz alap tetejére kanalazzuk a sűrű krémet. A formánkat rátesszük egy tepsire, mert a kapcsos forma hátránya, hogy egy kicsit tud ereszteni. Tíz percig sütjük ezen a magas hőfokon. Nekem nagyon gyorsan megbarnult a teteje ezért alufóliával lefedtem, de kár volt, mert kicsit ráragadt a süti tetejére és így nem lett szép. Szóval ez esetben inkább tíz percnél kevesebb ideig sütném legközelebb a magas hőfokon. Majd anélkül, hogy kinyitnánk a sütő ajtaját, visszavesszük a hőmérsékletet 95 fokra és kb. további 90 perc alatt készre sütjük.

Ha elkészült, kivesszük a sütőből és hagyjuk a formában teljesen kihűlni. Fóliába csavarva legalább 3 (szerintem inkább legalább 5-6) órára betesszük a tortát a hűtőbe, de másnap reggelre még finomabb lett, úgyhogy lehet célszerű, a tortát előző nap elkészíteni.

Eperöntettel tálaljuk, ami a következőképpen készül:

Az epret megmossuk, megtisztítjuk s a felét kis darabokra vágjuk. Serpenyőbe tesszük (én kerámiabevonatosat használtam, ezt ajánlom is hozzá mert nem ragad bele a cukor), citromlével és barna nádcukorral ízesítjük. Tíz percig, közepes lángon főzzük az eperdarabkákat. Ha ezzel megvagyunk összeturmixoljuk az öntetünket. Amíg hűl, a maradék epret is felkarikázzuk, majd összekeverjük az öntettel és készen vagyunk. Nagyon, de nagyon jól passzol a sajttortához, vagy bármi máshoz. 

Ezzel az eperöntettel kínáljuk.

2013. május 16., csütörtök

Zabpehely, egy egészséges reggeli, hogy jól induljon a nap




A zabpehely a világ egyik legjobb reggeli alapanyaga, tele van magnéziummal, rosttal, megadja a reggeli alapenergiát és nem mellesleg változatosan ízesíthető és nagyon finom.

Így készül egy tál finom és egészséges zabpehely egy személyre:
(Figyelem, a megfelelő állag elérése érdekében előző este áztassuk be)

Egy müzlis tálba teszünk 3 evőkanál zabpelyhet, felöntjük egy kevés tejjel, hogy ellepje. Megszórjuk fahéjjal, majd a hűtőbe tesszük, hogy reggelre megpuhuljon. Reggel hozzáöntünk fél dl meleg tejet, egy fél pohár natúr joghurtot és friss, (és vagy aszalt) gyümölcsöket szórunk bele. Nagyon finom banánnal is, de most áfonyásat készítettem. Csak összekeverjük és már ehetjük is. Ha édesszájúak vagyunk egy kávéskanál mézzel még turbózhatunk rajta.

Ez a bejegyzés a fő az egészség mozgalom jegyében készült, amelynek soraiba a Méz és olíva blog szerzője invitált meg. A mozgalom lényege szerint valami egészséges finomságot "kell" posztolnia a részt vevőknek a mozgalom fent látható logójával együtt.  A "Fő az egészség" a Select food blogról indult útjára és a cél, hogy minél több bloggerhez eljusson.

A magam részéről a Megfőzlek blog újabban paleos ifjú anyukáját invitálnám a mozgalomba, remélem szívesen veszi.


2013. május 12., vasárnap

Nagyon egyszerű és nagyon csokis süti tojásmentesen



Egy csodafinom szaftos, nagyon csokoládés sütemény receptjét olvashatjátok ebben a bejegyzésben, ami ráadásul gyorsan és kevés munkával készül. Bárki nekiállhat, nem hiszem, hogy el lehet rontani, hiszen csak keverni kell,  ráadásul az egyik legfinomabb csokis süti, amit valaha ettem. Az alapötlet Eve and Apple oldaláról származik.


Hozzávalók egy püspökkenyér formához:

100 gr kristálycukor (nálam nyírfacukor)
60 gr porcukor (nálam szőlőcukor)
1 vaníliás cukor
1,25 dl olaj (nálam mogyoróolaj)
100 gr savanykás lekvár (sárgabarack forever)
90 gr finomliszt
90 gr rétesliszt (esetemben durumliszt)
2 kk szódabikarbóna
45 gr holland kakaópor
2 dl natúr joghurt (lehet keverni tejföllel, vagy kefírrel is, ha éppen az volt bontva)
40 ml tej

Tetejére:
sárgabaracklekvár
1 tábla feketecsoki
kevés tej


Az olajat és a cukrokat elkverjük a lekvárral, hozzáadjuk a joghurtot. Beleszitáljuk a liszteket és a szódabikarbónát, összekeverjük az egészet, majd egy kupica tejjel lazíthatjuk. Sütőpapírral bélelt püspökkenyér formába öntjük a masszát.

Előmelegített sütőben 180 C-on 35- 40 perc alatt készre sütjük. Hagyjuk kihűlni, majd lekenjük baracklekvárral és jó alaposan bevonjuk olvasztott csokoládéval. Szeletekre vágva kínáljuk.

 

2013. május 5., vasárnap

Ricottás - cukkini lepénykék friss salátával



Nem nagyon szoktam újságokból főzni, mert többnyire nem bízom az ismeretlen eredetű receptekben, de keresztmamám nálunk vendégeskedett a hétvégén és olvasnivalónak Blikk Nők Konyhát vett magának az utazásra, én pedig nem bírtam megállni és megsütöttem belőle ezt a cukkini lepénykét, köretnek pedig egy könnyű tavaszi salátát készítettem melléjük. Nagyon finom ebédünk volt belőle a nagy melegben. Van már egy cukkini tócsni a blogomon, ez a recept annyiban más, hogy az eredeti túrót az én változatom pedig ricottát is tartalmaz.



Hozzávalók a cukkinis-ricottás lepényekhez:

10 evőkanál liszt (ebből nálam négy teljes kiőrlésű volt)
1 csipet sütőpor
egy kávéskanál só
bors, oregano, petrezselyem ízlés szerint
1 gerezd fokhagyma, összevágva apróra
2 egész tojás
2 db cukkini lereszelve
1 csokor finomra vágott újhagyma (nekem most helyette egy nagy próéhagyma volt, mert az volt otthon)
12 dkg lecsepegtetett túró, vagy ricotta

A cukkiniket lereszeljük megsózzuk, kinyomkodjuk belőle a levet. Az újhagymát és a fokhagymát apróra vágjuk és hozzákeverjük. Fűszerezzük és hozzáadjuk a két tojást, amit előtte enyhén felverünk. Belekeverjük az összetört ricottát, vagy túrót. Elkeverünk benne 10 evőkanál lisztet és egy kevés sütőport.

Hozzávalók a salátához:

5 szem paradicsom
1 fej saláta
1 nagy fej lilahagyma
egy nagy répa lereszelve
2 evőkanál joghurt
egy kevés citromlé
teáskanál olívaolaj
só, bors

A salátát megmossuk, csíkokra vágjuk, a paradicsomot vékonyan felszeleteljük, a lilahagymát felaprítjuk, a répát pedig lereszeljük. Az egészet megsózzuk, borsozzuk, meglocsoljuk citromléval, összerázzuk és elkeverjük az olívaolajjal és a joghurttal. Ez egy nagyon egyszerű, de szerintem igen finom kis saláta.

2013. május 2., csütörtök

Medvehagymás Ricottás Ligúr Focaccia



A medvehagymás ligúr focaccia receptet Beastie blogján láttam és szerelem volt első látásra. Tudtam, hogy még a szezonban mindenképpen elkészítem. A juhtúrót ricottára cseréltem és kicsit módosítottam a töltelék arányain. Finom lett és egyszerű elkészíteni. A titka csak annyi, hogy a tésztát tényleg leheletvékonyra kell nyújtani, nekem most sajnos nem lett elég vékony, de azért persze nem volt rossz.

Hozzávalók:

a tésztához:
500 gr liszt
4 ek extra szűz olívaolaj
1 tk só
2 dl víz
A töltelékhez:
150 g tejföl
250 g ricotta
1 csokor medvehagyma
kevés só, petrezselyem
opcionális: kevés reszelt sajt
+ a tetejére néhány ek olívaolaj, só

A lisztet és sót elkeverjük, majd az olajat és a vizet hozzáadjuk. Alaposan összegyúrjuk (reggeli tornának sem utolsó), míg egynemű, rugalmas tésztát kapunk. Két felé vesszük és fóliába csomagolva hagyjuk pihenni szobahőmérsékleten legalább egy órát.

A medvehagymát megmossuk, megtisztítjuk és felaprítjuk. Aprítógépbe, vagy turmixba tesszük a petrezselyemmel és a sóval együtt, kis olíva olajat öntünk rá majd elkezdjük még tovább aprítani. Hozzáadjuk a tejfölt és a ricottát. Teljesen összedolgozzuk, majd hagyjuk pihenni kicsit. Kellemesen sűrű tölteléket kell kapnunk.

Lisztezett felületen mindkét tészta darabot vékonyra, kb. gáztepsinyi méretűre nyújtjuk. Ez nem lesz egyszerű, de megéri a munkát.
Az egyik tésztalapot a sütőpapírral bélelt tepsi aljára teszzük. Megkenjük egyenletesen a töltelékkel és ha szeretnénk megszórhatjuk egy kis reszelt sajttal. A széleken egy cm helyet szabadon hagyunk.

A sütőt előmelegítjük 250 fokra, ennek hiányában maximumra.

Óvatosan ráhelyezzük a töltelékre a másik tésztalapot és a széleket összenyomkodjuk. Megszurkáljuk villával a focaccia tetejét, és egy ecset segítségével megkenjük egy kevés olívaolajjal. Megsózzuk.

10 percet sütjük. Akkor jó, ha éppen csak megsült a tészta, még csak a meg se barnuljon a széle.

A sütőből kivéve, négyzetekre vágjuk és frissiben elfogyasztjuk. Az öcsém szerint később is finom volt.