Először is, köszöntöm az új rendszeres olvasóim, nagyon örülök Nektek!
Másodszor pedig, háromszoros hurrá Chef Vikinek!!! Eredetileg úgy gondoltam, hogy a mai ebéd
ez a guszta lepény lesz. Azután viszont rájöttem, hogy inkább valami almás édességet kéne sütnöm abból a túróból, amit a lepénybe szántam, ugyanis öt darab elég fonnyadt almám is volt. Szerencsére nem kellett messzire mennem a receptért:
ez volt a kiindulási alap. Ez a tészta valami
fenomenális, nem is számítottam rá, hogy ilyen hatalmasra nő és a töltelék is remek. Csak egy keveset változtattam, és más arányokkal dolgoztam, mivel többnyire negyed kiló túrót használna el az ember egyszerre. Plusz készült egy kakaós csiga, ugyanebből a tésztából, mivel párom bejelentette, hogy ő nem szereti az almás sütiket... Ugyan ez új, de meghajoltam az érv előtt és készült egy kakaós is. Biztos vagyok benne, hogy ez a könnyű, gyorsan elkészíthető tészta gyakori vendég lesz nálunk bármivel is töltve. Remek lehet diósan és lekvárosan is.
Nekem most ez az almás töltelék rengeteg lett, valószínűleg, mert nem nyújtottam elég vékonyra a párnákat, de szerintem nem gond, ha marad belőle mert nagyon finom. Egy része a maradék pudingporból kifőzött vaníliapuding alá ment így kaptam két kis adag pohárkrémet:
De még így is maradt, ebből estére melengető almás fahéjas puncsot fogok készíteni.
Jöjjön tehát a mennyei almás-vaníliás párna receptje:
Töltelék:
5 kis alma
2 ek citromlé
3 lapos ek cukor- nálam nyírfacukor
1 evőkanál vaníliás porcukor, de lehet sima vaníliás cukor is
1 teáskanál fahéj
1 dl tojáslikőr, vagy tejszín - én likőrrel csináltam
fél tasak vaníliás pudingpor - 3-4 evőkanál víz
tészta:
50 dkg liszt
1 nagy csomag sütőpor (15 g-os)
25 dkg túró
0,8 dl tej
12 ek olaj
15 dkg porcukor
1 citrom héja
csipet só
1 tojás a kenéshez
Először célszerű a tölteléket elkészíteni. Az almákat meghámozzuk és kis darabokra vágjuk. Beleszórjuk egy kisebb lábasba. Hogy ne barnuljon meg, megöntözzük némi citromlével. Hozzáadjuk a cukrot, a fahéjat és felforrósítjuk. Amikor már kellően meleg ráöntjük a tojáslikőrt. Ezt nem célszerű túlforralni. Amíg melegszik az alma, a pudingport simára keverjük 3 evőkanál hideg vízzel. Az almás keverékhez öntjük, majd folyamatosan kevergetés mellett pár perc alatt besűrítjük. Gyorsan megvan.
Amíg hűl, elkészítjük a tésztát. Összetörjük a túrót, hozzákeverjük a tejet, olajat, cukrot, a reszelt citromhéjat, és a sót. Átszitáljuk a lisztet, elvegyítjük benne a sütőport, majd hozzáadagoljuk a többi hozzávalóhoz. Összegyúrjuk, kezelhető, nem ragadós tésztát kapunk. Nem kell pihentetni, már nyújthatjuk is. Lehetőleg jó vékonyra, mert
nagyon megnőnek.
Próbáljunk megközelítőleg azonos méretű téglalapokat vágni a tésztából (én pizzavágót használtam, és kb. 10 centisek lettek a tésztadarabkáim) és minden másodikat kb. három helyen bevágjuk, hogy szép párnákat kapjunk. A nem bevagdosott darabra tesszük a tölteléket, jó sokat, de úgy, hogy a széleken legalább fél centit szabadon hagyjunk. Szétválasztunk egy tojást. A fehérjével megkenjük az üresen maradt széleket, majd ráborítjuk mindegyik almás tésztára a bevagdosott párját és a széleket összenyomkodjuk. Előmelegítjük a sütőt 200 fokra.
A sütik tetejét megkenjük a tojássárgával és a forró sütőben nagyjából 20 perc alatt megsütjük. Isteni illatok fognak terjengeni.
A kakaós csigához a tésztát megkenjük olvasztott vajjal, jó sok holland kakaóport és majdnem ugyanannyi cukrot szórunk rájuk, félbehajtjuk, átmegyünk rajta sodrófával, ezt a részt is kakaózzuk cukrozzuk, amelyik oldalon szétnyílna annál kezdve feltekerjük. majd szeleteljük mint a bejglit. Nálam csak egy csiga készült ezúttal, így ez nem lett túl szép mert inkább préselni lehetett mint tekerni és szeletelni.
A ronda és finom tipikus esete, de annak idején is a chokito volt a kedvenc csokim. Nos, így festett a párom über kakaós-csigája.