2014. március 28., péntek

Medvehagymás krumplis pogácsa


Van már a blogon medvehagymás pogácsa, de ez még tökéletesebb lett. A kedvenc leveles krumplis pogácsám receptjét használtam, csak a medvehagyma a változtatás. Zseniális lett.

fél kocka élesztő - másfél dl langyos tejben felfuttatva
másfél dl olaj (földimogyoró, kukorica, vagy vegyesben fele olíva-fele napraforgó)
egy csipet kristálycukor
500 g liszt - Ebből 100 g rétesliszt és 50 g teljes kiőrlésű tönköly
300 g összetört főtt krumpli
2 kávéskanál só

hajtogatáshoz: kevés zsiradék
1 csokor medvehagyma - apróra vágva
kenéshez 1 tojás

A fenti sorrendben (a sóval bezárólag) a hozzávalókat a kenyérsütőgép üstjébe öntöm és dagasztó programon megdagasztatom vele a tésztát. Hagyjuk a tésztát a kikapcsolt gépben duplájára kelni. természetesen a hagyományos módon kézzel is dagasztható.

Enyhén lisztezett felületen egy centis téglalappá nyújtjuk a tésztát, majd vékonyan megkenjük olvasztott de nem forró zsíradékkal. Most kókuszzsírt használtam. Megszórjuk az apróra vágott medvehagyma egyharmadával. Feltekerjük, mint a bejglit, letakarjuk egy tiszta konyharuhával és hagyjuk pihenni kb. 10 percet. Ezután kinyújtjuk és megismételjük a műveletet. Megint állni hagyjuk. Harmadszorra is elvégezzük a nyújtást, kenést, szórást, tekerést és pihentetést. Ezután kb. másfél centi vastagra nyújtjuk berácsozzuk a tetejét pizzavágóval, kiszaggatjuk, lekenjük egy tojással és sütőpapírral bélelt tepsibe pakoljuk.

Hideg sütőben kezdjük sütni, és a sütőt  kétsztáz fokra állítva addig sütjük, amíg szép piros nem lesz a pogácsák teteje és alja. 


Bevallom, most egy kiló lisztből dupla adag készült (így lett három tepsi), és az is elpárolgott mindössze egy nap alatt.

2014. március 19., szerda

Zabpelyhes keksz


Ez egy nagyon finom kis keksz lett, ráadásul még egészséges is. Kipróbáltam a kókuszzsírt (az Aldiban egészen jó áron lehetett hozzájutni), jól bevált a kekszkészítéshez, gyakorlatilag úgy használható, mint a vaj, csak egy kicsit puhább lett talán a végeredmény. Már régebben is sütöttem zabpelyhes kekszet, az olyan volt, mint a kókuszos zabfalatok, de ez a csokis változat is nagyon ízlett a családnak.


Hozzávalók két tepsi kekszhez: 
75 g  (aprószemű, vagy késes aprítóban előaprított) zabpehely
75 g liszt (nálam a fele teljes kiőrlésű)
fél kávéskanál szódabikarbóna
2 púpos evőkanál darált dió
2 púpos evőkanál kókuszreszelék (volt itthon, ami kimaradt másik süteményből, de helyette mehet bele még dió is)
100 g puha vaj/kókuszzsír - ez utóbbit célszerű kicsit megolvasztani
120 g nádcukor (most nálam ehelyett nyírfacukor volt, mert olyan családtag is fogyasztott belőle, akinek kicsit magas a cukra)
1 csomag vaníliás cukor
1 tojás
50 g (fél tábla) étcsokoládé, apróra vágva


A zabpelyhet egy tapadásmentes serpenyőben pár perc alatt enyhén megpirítjuk, ettől intenzívebb lesz az íze, de ez akár el is hagyható, ha extra gyorsan szeretnénk elkészülni. A csokit apróra vágjuk és egy tálba tesszük. Hozzákeverjük a zabpelyhet, a diót, a kókuszt, a lisztet és a szódabikarbónát.

Egy másik tálban habosra keverjük a vajat, vagy az enyhén megmelegített kókuszzsírt a cukorral és ha kihűlt, hozzákeverjük a tojást. A két tál tartalmát összevegyítjük.

Kisebb diónyi golyókat formázunk, amiket a két tenyerünk között koronggá lapítunk, majd sütőpapírral bélelt tepsibe helyezzük őket és 200 fokra előmelegített sütőben kb. 8 perc alatt készre sütjük. Megvárjuk amíg teljesen kihűl és csak utána pakoljuk dobozba. Előző nap sütöttem, mint ahogy a vendégeink érkeztek, és jól tettem, mert másnapra kicsit szikkadt, kekszesebb lett, az elején még nagyon puhának tűnő finomság.

Figyelem, nagyon gyorsan elpárolog a kekszes dobozból! :)

2014. március 12., szerda

Félbarna gyökérkenyér


Trollanyunál láttam a pain paillasse, azaz a svájci gyökérkenyér receptet, ami egy egyszerű dagasztás nélküli kenyeret jelent némi csavarral. Nagyon finom lett. Én magokat nem kevertem bele, mert éppen nem voltak itthon, viszont kevertem hozzá némi olívaolajat, amitől különleges ízt és illatot kapott a kenyérkém.


Hozzávalók:
250 g teljes kiőrlésű liszt
250 g "sima" fehérliszt
4 dl langyos víz
egy löttyintés (kb 3 evőkanál) extra szűz olívaolaj
1 csomag (7 gramm) szárított élesztő
12 gramm só


A liszteket egy nagy dagasztótálban elkeverjük a sóval és a szárított élesztővel. Hozzáöntjük a langyos vizet és az olívát és fakanállal összekeverjük. Nem kell dagasztani, csak alaposan összekeverni. Lefedjük a tálat és békén hagyjuk kb. 14 óra hosszat, én este kevertem be a tésztát, és másnap délután sütöttem meg. Alaposan belisztezett felületre borítjuk a megkelt tésztát, nem kell megijedni, nagyon ragacsos lesz, téglalapot formálunk belőle és behajtogatjuk mindkét oldalról, majd alulról és felülről. Hosszúkás bagettszerű formára húzogatjuk a tésztát, majd kettéosztjuk és még egy kicsit húzogatjuk, majd többször megcsavarjuk. Sütőpapírral bélelt tepsire rakjuk őket amikor elérték a kívánt formát és még 1 órát kelsztjük. A sütőt előmelegítjük 210 fokosra, forró vizet teszünk egy hőálló edényben a sütő aljába, és így sütjük 10 percig, majd levesszük a hőfokot 190 fokra és még kb. 20 percet sütjük.

Nagyon egyszerű kis recept, első házi kenyérpróbálkozásnak is ajánlom.

2014. március 1., szombat

Mákos - sajtos ropogós




Egy drága barátnőmtől csentem el a receptet. Új év alkalmából kicsit összeültünk csevegni és ezt a finom ropogtatni valót hozta a pezsgőzés mellé. Frissen, másnaposan és ha valami csoda folytán marad, akkor harmadnaposan is nagyon finom. Mostanában farsangi buli apropójából sikerült nekem is összeütnöm, amikor olyan receptet kerestem, ami hétköznap este pillanatok alatt le lehet gyártani. Kicsit más, mint a szokásos sajtos rúd.


400 g liszt (ha van, akkor fele rétes, nálam kukoricaliszt van még benne 100 g)
1 kocka (250 g) ráma
1 tojás sárgája (a fehérjével majd lekenjük)
3 ek tejföl
2 tk só
5 ek mák
70 g sajt
4 ek szezámmag
fél zacskó sütőpor

A rámát felkockázzuk és kicsit hagyjuk felengedni szobahőmérsékleten. Ezalatt a többi hozzávalót is kimérjük. Összedolgozzuk a tésztát, gombóccá görgetjük és fél órára a hűtőbe tesszük letakarva. Vékonyra nyújtjuk, pizzavágóval vékony csíkokra vágjuk, a tojás megmaradt fehérjével lekenjük és 180 fokra előmelegített sütőben kb. negyed óra alatt ropogósra sütjük.