2013. július 31., szerda

Paradicsomos - babos penne


Nekem erről az ételről egyszerűen bud spencer jut eszembe, de nagyon finom. Valahogy így készülhet a hagymás bab is, csak ehhez teszünk egy jó kis al dente pennét is. Furcsán hangzik, de tényleg jó. Olaszországban kóstoltam hasonlót és egész jól sikerült reprodukálni, csak még több paradicsom kellett volna bele, de nem volt.


Hozzávalók négy személyre:

500 g penne tészta
1 fehérbabkonzerv (250 g nettó tömeg)
4-5 nagy érett paradicsom, vagy egy fél kilós hámozott paradicsom-konzerv, ez utóbbival még finomabb szerintem
3 gerezd fokhagyma
1 nagy fej hagyma
kevés nádcukor, só, bors, bazsalikom ízlés szerint
100 g füstölt sonka, vagy bacon szalonna

A tészta főzővizét kevés sóval és olajjal feltesszük forrni.

A hagymát és a fokhagymát megpucoljuk és apróra vágjuk.  A szalonnát, vagy füstölt sonkát szintén apró darabokra vágjuk. Egy serpenyőben kevés olívaolajat hevítünk.

A paradicsomot leforrázzuk, mert úgy egyszerűbb meghámozni, majd azt is felaprítjuk.

A hagymát, a szalonnát és a fokhagymát megdínszteljük, majd hozzáadjuk a lecsöpögtetett babot is és kicsit némi nádcukorral megszórva rápirítunk. Ezután felöntjük a paradicsommal és a vörösborral, fűszerezzük és szép sűrűre főzzük.

A leszűrt, forró tésztával kínáljuk.

Megjegyzem, ez a paradicsomos babos szózs, akár simán pirítóssal is nagyon finom, csak nekem volt egy bontott zacskó penném még a nyaralásból, amit el "kellett" használnom.

2013. július 28., vasárnap

Barackos morzsapite reformosan



Ez egy meglepően egészséges sütemény, amelyben a reformosított hozzávalók cseppet sem mennek az ízélmény rovására. A süteményhez az alapötletet Trollanyu gyönyörűséges áfonyás zabpelyhes morzsasütije adta. Áfonya nálunk sajnos nem terem, barackok viszont annál inkább, így vegyesen használtam friss őszi és sárgabarackokat. 


Hozzávalók az egészséges pitetésztához:

200 g liszt (fele teljes kiőrlésű)
150 g zabpehely
1 púpos teáskanál szódabikarbóna
120 g kemény vaj, kockákra vágva
100 g joghurt (ha nem áll össze, belemehet az egész 125 g-os pohár)
80 g nyírfacukor
1 tojás
pici só
1 citrom reszelt héja, kevés leve

A barackos-vaníliás töltelékhez:
500 g barack (szerintem kajszival az igazi, de én vegyesen készítettem és őszibarackkal sem lehet rossz)
1 ek citromlé
2,5 dl tej
fél csomag vanília-pudingpor
2 ek étkezési keményítő
4-5 ek nyírfacukor


A tésztához a lisztet a hideg vajjal elmorzsoljuk, majd hozzáadjuk a többi hozzávalót is és gyors mozdulatokkal összegyúrjuk. Hűtőbe tesszük egy fél órára.

Ezalatt meghámozzuk, kimagozzuk és kisebb darabokra vágjuk a barackokat, majd összekeverjük ízlés szerint a keményítővel és a nyírfacukorral.

Egy fél csomag vanília-pudingport  2,5 dl tejjel és egy evőkanál nyírfacukorral felfőzünk. Kevergetve langyosra hűtjük. A sütőt előmelegítjük 180 fokra.

Egy 28 cm átmérőjű piteformát kivajazunk, vagy kiolajozunk és a tészta 2/3-át belenyomkodjuk.  Ezt a tésztát elősütjük tíz percet a forró sütőben, majd megkenjük a vaníliaoudinggal, megszórjuk a barackos töltelékkel és rámorzsoljuk, vagy ráreszeljük a maradék tésztát.

Kb. további fél óra alatt készre sütjük.

Barack helyett más gyümölccsel is tölthető ez a pite, de például piros gyümölcshöz és tennék kakaót is a tésztába.



2013. július 22., hétfő

Egy laktató nyári saláta



Ismét egy könnyű (a tojásfőzést leszámítva) öt perces ebéd következik csak úgy női szemmel. Párom elvből nem eszik salátát sajnos, de nekem nagyon jól esett a negyven fokos irodámban és a tenger mellől visszatérve segített akklimatizálódni. Nagyon egyszerű, ezt készítettem tegnap este mai ebédnek és a megmaradt zöldségekből kis módosítással ilyet viszek holnapra is. Korlátlanul variálható, szerintem nem lehet megunni.


Hozzávalók:

paradicsom
fejes saláta
kukorica
hagyma
főtt tojás
vékonyra szelt füstölt sonka
joghurt, olívaolaj, citromlé
só, bors

A hozzávalókhoz azért nem írtam mennyiségeket, mert egy személyre készült, így mindenből minimális mennyiség van benne, egyébként is ízlés dolga, ki mit szereti, hogy domináljon. A tojást keményre főzzük, ezalatt megmossuk a zöldségeket és minden hozzávalót felaprítunk. Majd a tojást is lepucoljuk és szeletekre vágjuk. Összeforgatjuk az egészet és dresszing gyanánt kevés natúr joghurtot, olívaolajat és citromlevet locsolunk rá. Sózzuk, borsozzuk és friss ropogós zsemlével jó ízűen elfogyasztjuk.

(A holnapi verzióm annyiban lesz más, hogy sült szalonna darabkákkal koronázom meg sonka helyett.)

2013. július 8., hétfő

Paradicsomos - hagymás csirke, vele sült krumplival


Ez egy egyszerű és gyors mindent bele típusú ebéd. A husit mondjuk már előzőleg bepácoltam, de ezt leszámítva negyed óra alatt készen volt.

Hozzávalók 4 személyre:

1 nagy serpenyő
fél kg csirkemellfilé apró darabokra vágva
4 nagy fej paradicsom
1 nagy lilahagyma
1 dl házi pizzaszósz (vagy passata di pomodora és friss zöldfűszerek)
kb. 9-10 szem közepes újburgonya
opcionális: házi füstölt kolbász, vagy stifolder
kevés só, bors és bazsalikom


A csirkemellet felkockázzuk és bepácoljuk a pizzaszószba, egy kevés olívaolajjal megspékelve. Az újkrumplit megpucoljuk, ha nem szép a héja meghámozzuk és apró kockákra vágjuk. A hagymát szintén megpucoljuk és felaprítjuk, majd a paradicsommal is hasonlóan járunk el. A sütést a krumplival és a csirkével kezdjük, szép magas falú, forró serpenyőben kissé megpirítjuk. Hozzáadjuk a hagymát és ha szeretnénk a szintén kis darabokra vágott füstölt kolbászt, valamint a paradicsomot is és az egészet jó alaposan összesütjük. Szerintem nagyon finom kis egytálétel lesz a végeredmény, mindössze só, bors és bazsalikom kellett ízesítésképpen.

2013. július 3., szerda

Vajas leveles pogácsa



 Ezek a szép kis pogácsák gyönyörűen szétválnak levelekre, isteni finom puhák és foszlósak. Mennyeire sikeredtek, pedig sütőpróbának indultak, mert pizzán kívül kelt még nem készült az új lakásban, a pizza pedig nem a legérzékenyebb tészták közé tartozik. Ez a pogácsa meglepően egyszerű ahhoz képest, hogy - nem túlzok - tökéletes.


600 g liszt
250 g vaj (esetleg fele zsír, fele margarin, de a vajas változat szerintem finomabb)
1 kocka élesztő
kb. 1 dl langyos tej
egy kis pohár (175 g-os) 20 % -os tejföl
egy teáskanál cukor
1 evőkanál só - ne spóroljatok vele, az enyém csöppet sótlan volt, de nagypapám szerint így is ez volt a legfinomabb pogácsa, amit valaha evett
1 egész tojás + egy tojássárgája (a kimaradt fehérjével én a tojások tetejét kentem meg, de ez nem ad olyan szép színt, mitn a sárgája, így ah igazán szép pogácsákat szeretnénk, a fehérjét vágjuk be a fagyasztóba egy későbbi habcsókhoz és egy egész tojással kenjük meg)
kevés sajt a tetejére



Én kenyérsütőgéppel dagasztattam meg a tésztát, de a hagyományos módon is készíthető. Először is futtassuk fel az élesztőt a tejben a cukorral. Ezalatt mérjük ki a lisztet, szórjuk bele a sót, üssük bele a tojást és a szétválasztott tojásnak a sárgáját, majd öntsük rá a tejfölt és jöhet az élesztő. Szép rugalmas, aránylag lágy tésztát dagasztunk, majd letakarva hagyjuk a duplájára kelni.

Ha ezzel megvagyunk, lisztezett gyúródeszkán, vagy szilikonos gyúrólapon (ehhez csak minimális liszt kell) centi vastagra nyújtjuk és hajtogatjuk. Képzeletben harmadoljuk a tésztát és a bal harmadot behajtjuk a kétharmadáig, majd a jobb harmadot is ráhajtjuk és ezt még félbehajtjuk. (Csak leírni komlpikált, csinálni már egyszerű.)

Lefedjük a csomagocskát egy tiszta konyharuhával és 10 percet hagyjuk kelni. Ezután még egyszer megismételjük a hajtogatást és még tíz percet kelesztjük.

Centi vastagra nyújtjuk, becsíkozzuk a tetejét egy éles késsel, tojással lekenjük, majd megszórjuk egy kevés reszelt sajttal. Pogácsaszaggatóval, vagy ha valakinek ez nincs, mint ahogy nekem sem pohárral kiszaggatjuk. Maradékot is gyúrjuk össze és szaggassuk ki.

180 fokra előmelegített sütőben kb. 20 perc alatt készre sütjük.